Dzień niebieski | Drukuj |

24.03.2011

 
 
 
  2011.03.24_dzien_niebieski.jpg
W kolejny dzień kolorowego tygodnia wszystkie przedszkolaki wyruszyły w PODRÓŻ W PODNIEBNYCH PRZESTWORZACH. Poranne pogawędki na temat planet, podróżach w kosmos tak bardzo je zainteresowały, że postanowiły wykorzystać swoją wiedzę i fantazję do twórczego działania.

Dzieci z Gr. I malowały to, co można zobaczyć patrząc do góry – czyli chmury. Czterolatki ćwiczyły sprawność manualną wycinając chmury i krople deszczu, a potem postanowiły się trochę rozruszać i udały się w świat twórczej fantazji. Składały również z niebieskiej kartki samoloty aby potem poszybować z nimi w przestworza. Z kolei pięciolatki z  Gr. III malowały przestrzeń kosmiczną i wspólnie skonstruowały dwie wspaniałe rakiety. Swoją niesamowitą wyobraźnię mogły zaprezentować w zabawie z wyimaginowanym przybyszem z kosmosu. Przywitały go zabawą pt. ,,Rakieta", proponowały najrozmaitsze formy kosmicznego języka, za pomocą, którego mogłyby się z nim porozumieć. Dzieci wspólnie z Niebieskoludkiem wybrały się w podróż po nieznanej planecie. Za pomocą ekspresji ruchowej przedstawiały sposób, w jaki się poruszał.

 
Dzień żółty | Drukuj |

23.03.2011

 
 
 
 
 
2011.03.23_dzien_zolty.jpg
,,PODRÓŻE PO AFRYCE’’- to hasło kolejnego dnia.  Dzieci słuchały opowiadań o odległym kontynencie i ogromnej ilości piasku na pustyni. Oglądały ilustracje mieszkających tam zwierząt oraz liczących setki tysięcy lat budowli, zwanych piramidami. Zachwyceni inną przyrodą, kulturą i historią postanowiły wykonać wspólną makietę egipskiego krajobrazu. 

Maluchy z zapałem wypełniały żółtą farbą  duże i gorące słońce, a czterolatki malowały wałeczkiem i pędzelkami plamki  na ciele wysokiej żyrafy. 
 
Pięciolatki z zapałem zabrały się do pomalowania wielbłąda. Pięcio i sześciolatki z Gr. V malując lwa zastanawiały się co by było, gdyby naprawdę miały stanąć oko w oko z królem zwierząt. Sześciolatki z Gr. IV wykonały wielką piramidę. A potem ze wszystkich eksponatów dzieci przy pomocy dorosłych stworzyły wspólną scenerię.

 
Dzień pomarańczowy | Drukuj |

22.03.2011

 

 
 
 
  2011.03.22_dzien_pomaranczowy.jpg
„ŻYJ ZDROWO I NA SPORTOWO” - pod takim hasłem upłynął nam kolejny dzień kolorowego tygodnia. Z niecierpliwością przedszkolacy czekali na znanego bydgoskiego sportowca i ultramaratończyka pana Andrzeja Urbaniaka reprezentującego ,,Zawiszę’’ i TKKF Skalny Fordon.

Pan Andrzej specjalizuje się w najdłuższych biegach i  przywiózł ze sobą mnóstwo zdobytych  medali oraz puchary. Sportowiec opowiadał o codziennych kilkugodzinnych treningach, o tym jak np. reprezentował Polskę w Mistrzostwach Świata w biegu dobowym w Korei Południowej. O tym jak przebiegł przez całą Polskę od Zakopanego do Gdyni, o zawodach Grecji i na mroźnej  Syberii i o nieskończonej ilości innych przebytych kilometrów.

Sportowiec zachęcał dzieci do zdrowego trybu życia i uprawiania sportu. Podczas mini treningu pod okiem fachowca przedszkolaki z wielką ochotą sprawdzali własną sprawność sportową. Wytrwale naśladowali rozciąganie mięśni nóg, bieg, przysiady, czołganie, skoki, wymachy rąk, a nawet pompki i wiele jeszcze innych ćwiczeń. Wysiłek był ogromny, a radość z wykonywanych ćwiczeń jeszcze większa. A potem można było oglądać i dotykać medale zdobyte nie tylko w Polsce, ale np. za ukończenie VII Lodowego Maratonu Syberyjskiego.

 
Dzień zielony | Drukuj |

21.03.2011

 

 

Dzień zielony

 
 
 
2011.03.21_dzien_zielony.jpg Czas upływał pod hasłem ,,BLISKO NATURY’’. Tego dnia czterolatki popisały się umiejętnościami aktorskimi wystawiając teatrzyk pt. ,,Przyjaciele Zajączka’’.  Wszystkie dzieci w skupieniu oglądały, jak chorym przyjacielem zaopiekowały się: dwie sowy, wiewiórka, kuropatwy oraz króliczek. Przyniosły mu lekarstwa i zioła, posłały łóżeczko oraz pocieszały. Zajączek widząc troskę swoich przyjaciół szybko wyzdrowiał. Przedstawione treści dowiodły dzieciom jak ważna jest przyjaźń i pomoc koleżeńska.

Potem przyszedł czas na eksperymentowanie w grupach. Maluchy kombinowały jak  połączyć figury geometryczne aby stworzyć  Zielonoludka. Czterolatki wykazywały twórczą fantazję malując farbami „Zielony świat” zajączka i jego przyjaciół.

 
KOLOROWY TYDZIEŃ TALENTÓW | Drukuj |

21.03.2011 

 

KOLOROWY TYDZIEŃ TALENTÓW

 
 
Każde dziecko rodzi się wszechstronnie uzdolnione, z pełną możliwością rozwoju we wszystkich kierunkach, potencjalną wybitną inteligencją, zadatkami na rozwijanie wielkiej twórczości oraz dużym talentem społecznym. Takiego daru nie należy marnować dlatego w dniach od 21.03.2011 r. do 25.03.2011 r. w naszej placówce zorganizowaliśmy Kolorowy tydzień talentów. W czasie zajęć dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich zdolności i umiejętności aktorskich, recytatorskich, muzycznych, tanecznych oraz plastycznych.
 
 

 
TEATRZYK „Malinowy zawrót głowy” | Drukuj |

18.03.2011

 
 
 
W piątkowy poranek do przedszkola zawitał teatr „Kurtyna” z  Krakowa. 2011.03.18_teatrzyk_malinowy_zawrt_gowy.jpg
 
Dzieci  poznały przygody chłopca i dziewczynki, którzy mieszkali obok siebie i popołudniami bawili się razem na podwórku. Pewnego razu postanowili udać się do tajemniczego ogrodu, po maliny dla Oli, która często chorowała. Tak rozpoczęła się przygoda głównych bohaterów przedstawienia. W humorystyczny sposób aktorzy łącząc bajkową fabułę (dziewczynka była królewną, a chłopiec jej rycerzem) z wieloma elementami wychowawczymi przygotowali interesujące widowisko.
 
Podczas wędrówki do ogrodu bohaterowie przypomnieli przedszkolakom: podstawowe zasady poruszania się po ulicy (przejście dla pieszych, sygnalizację świetlną, zasady przechodzenia przez ulicę itp.), sposoby kulturalnego zachowania (m.in. używanie form grzecznościowych, nie śmiecenie papierkami na ulicy), jak również o przestrzeganiu higieny (częste mycie rąk i zębów).

 
Grupa V na zajęciu muzealnym "Mój region - chcę wiedzieć więcej" | Drukuj |

17.03.2011

 
 
 
 
2011.03.17_grupa__v_w_muzeum.jpg W  Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego mieszczącego się w Spichrzach przy ul. Grodzkiej podczas zajęcia edukacyjnego w ramach cyklu tematycznego ,,Bydgoszcz naszą małą ojczyzną’’, 5 i 6-latki zgłębiały wiedzę o rodzinnym mieście.
 
Przypomniały jego legendę, poznały historię herbu oraz postać Kazimierza Wielkiego – króla związanego z historią Bydgoszczy. Rozpoznawały symbol miasta na poszczególnych obiektach umieszczonych w sali muzealnej.
 
Atrakcją był historyczny bicykl, który porównywały z rowerem czasów współczesnych. W ramach praktycznego działania składały z części herb Bydgoszczy, przyklejały go na karton, a następnie rysowały przedmioty, które oglądały wcześniej w gablotach. 


 
Grupa IV na zajęciach w Bydgoskim Klubie Sportów Gimnastycznych ,,ZAWISZA’’ | Drukuj |

15.03.2011

 
 
 
  2011.03.15_grupa_iv_na_zawiszy.jpg
W ramach współpracy z Zespołem Szkół Nr 15 przedszkolaki na zaproszenie trenera p. Sławka Różańskiego wybrały się na zajęcia sportowe. Już przy wejściu zaciekawiły ich gabloty z medalami i pucharami sportowców. Następnie udały się do szatni, by przygotować się do „treningu”.

Podczas obserwowania ćwiczeń młodych sportowców, dzieci zauważyły absolwenta przedszkola - Kacpra Dziubicha doskonalącego na materacu przewroty w przód. Miło było spotkać ubiegłorocznego kolegę!

Gdy sala opustoszała p. Sławek rozpoczął z przedszkolakami rozgrzewkę. Były biegi, wymachy ramion w przód i w tył, chód na palcach i piętach, czworakowanie. Większość sześciolatków dobrze radziła sobie z różnorodnymi ćwiczeniami. Następnie dzieci miały możliwość sprawdzenia swoich umiejętności podczas skoków z materaców do rowu wypełnionego gąbkami. Za pierwszym razem niektóre przedszkolaki miały wątpliwości czy podołają temu sportowemu wyzwaniu. Pan Sławek niezdecydowanych bezpiecznie asekurował podczas skoku i każde dziecko w swoim tempie dobrnęło do końca rowu. Za drugim razem nikogo nie trzeba było namawiać. Na starcie stanęli wszyscy bez wyjątku i nie potrzebowali już pomocy.

 
O sześciogłowym smoku i Małgosi | Drukuj |

01.03.2011

 
 
2011.03.01_zajcie_otwarte_w_gr._iv.jpg Wstępem do zajęcia było wysłuchanie przez dzieci i rodziców opowiadania pt. „O sześciogłowym smoku i Małgosi - nie chce mi się”.
 
Dzieci przejęły się losem dziewczynki, która najpierw zachowaniem bardzo zasmuciła mamusię, a następnie chcąc naprawić swoje uczynki wyruszyła do krainy sześciogłowego smoka po zaczarowane korale. Jednak, aby je zdobyć musiała wykonać zadania wymyślone przez kolejne głowy. Nie wystraszyła się trudności, bo bardzo chciała zobaczyć znów uśmiechniętą mamę.

Przedszkolaki chętnie przystąpiły do pomocy. Rozwiązywały zagadki, liczyły szklane koraliki, dokonywały analizy i syntezy słuchowej wyrazów, a ilość głosek i sylab w wyrazach przedstawiały za pomocą białych i zielonych kółek. Współpracowały także w parach podczas odczytywania wyrazów z rozsypanki sylabowej i odszukiwania danego obrazka. Przed rozpoczęciem zabaw graficznych dzieci ułożyły na dywanie „leniwą ósemkę”- to jedno z ćwiczeń Kinezjologii Edukacyjnej , której twórcami są amerykańscy pedagodzy Paul i Gail Dennisonowie. Dzieci rysowały ją także po śladzie ,a następnie wykonywały elementy literopodobne o różnym stopniu trudności.

 
Wiadomości z Klubu Czytającego Rodzica w Grupie II | Drukuj |

28.02.2011

 
 
 
  2011.02.28_wiadomoci_z__klubu_czytajcego_rodzica_w_grupie_ii.jpg
Czterolatki dzięki propagowanej akcji  w przedszkolu ,,Cała Polska czyta dzieciom” poznały już sporo utworów literackich czytanych i opowiadanych przez Rodziców i Babcie z ,,Klubu Czytającego Rodzica’’.

W 2010 roku obchodziliśmy 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Anegdoty, szczególnie te z dzieciństwa F. Chopina przybliżył dzieciom: pan Michał Pawlaczyk - tata Antosi, czytając fragmenty z książki D. Wyżyńskiej-Konopielko ,, Chopin oczami dzieci”.

Pani Katarzyna Maławy - mama Ali - prezentowała utwór ,,Dwa Fortepiany” z książki W. Chotomskiej ,,Muzyka Pana Chopina”. Czterolatki  nazywają Fryderyczka kompozytorem i geniuszem i chętnie opowiadają  dlaczego grał nocą.

 
Zajęcie otwarte w Gr. V - ,,W Krainie Przyjaźni’’ | Drukuj |

22.02.2011

 
 
 
 

2011.02.27_zajecia_otwarte_gr_v.jpg W Krainie Przyjaźni dzieci przekonywały się jak ważna w życiu każdego człowieka jest przyjaźń, że dobrze mieć przyjaciół. 

Przedszkolaki analizowały historię wesołej Ludwiczki, która w poszukiwaniu przyjaciela wyruszyła w świat. Wędrówka  ta uwieńczona została sukcesem, gdyż dziewczynka nie tylko zaprzyjaźniła się z Zającem, Strachem na wróble, Ślimaczkiem i Świnką, ale znalazła prawdziwego przyjaciela - Króla z piernika. Dzieci przekonały się o potrzebie niesienia pomocy będącym w potrzebie, okazywania współczucia, życzliwości i wyrozumiałości oraz zrozumiały radość płynącą z możliwości czynienia dobra.

Własnymi słowami wyjaśniały treści: „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”, „Przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi”.

 
««  start « poprz. 91 92 93 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 991 - 1001 z 1019