Festyn Rodzinny | Drukuj |

26.05.2018

 
 
 
Impreza przebiegała pod hasłem „O przyrodę dbamy, dzikie zwierzęta kochamy” w ramach realizacji projektu Grantu Ekologicznego przyznanego przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Dzieci i dorośli podkreślali ten fakt założoną na głowie tematyczną opaską zwierzęcia, owada, kwiatu. Przedszkolaki uczciły również Dzień Mamy dedykując występy artystyczne mamusiom i przy okazji tatusiom. O oprawę muzyczną zadbał tata Julii - pan Tomasz Korejba. Judocy z Klubu Sportowego JUDO zaprezentowali krótki pokaz sportowych umiejętności. Dorośli i dzieci uczestniczyli w konkurencjach sportowych zawierających akcent przyrodniczy. Odbyło się zbiorowe malowanie makiety lasu z dzikimi zwierzętami, na 20- metrowej tekturze falistej umocowanej na ogrodzeniu przedszkola oraz czytanie przyrodniczych wierszy dzieciom przez dorosłych. Nie zabrakło chętnych do przeciągania liny oraz zabaw ruchowych przy muzyce. Można było odwiedzić galerię dziecięcych obrazów, stoiska loterii fantowej oraz przedszkolną kawiarenkę z wypiekami przygotowanymi przez rodziny oraz pysznym bigosem naszych kucharek. Serdecznie dziękujemy rodzicom oraz naszym stałym kontrahentom za pomoc w organizacji imprezy.
2018-05-26_festyn_rodzinny_4 - kopia.jpg


 
Bydgoski Festiwal Nauki w UKW– warsztaty Zakochani w kwiatach, Kaktusowy świat, Ogrodowa pasieka – | Drukuj |

24.05.2018

 
 
 
2018-05-24_festiwal_kwiaty_11 - kopia.jpg
Przedszkolaki zwiedziły Ogród Botaniczny gdzie podziwiały pięknie kwitnące krzewy, drzewa oraz kwiaty. Idąc wśród bujnej roślinności przyglądały się przekrojom różnych gatunków drzew oraz rzeźbom rozmieszczonym wśród zieleni. Na stoisku przygotowanym przez Klub Miłośników Kaktusów miały okazję zobaczyć nasiona tych pięknych roślin, fragmenty pni, które okazały się zadziwiająco lekkie oraz wysłuchać ciekawostek o kaktusach. Następnie zajrzały do Ogrodowej pasieki, gdzie ubrani w pszczelarskie kapelusze przyglądały się pracującym pszczołom w ulu. Słuchając ciekawych opowieści o pożytecznej pracy pszczół miały możliwość posmakować złocistego miodu. Przyglądały się także dzikim pszczołom – murarkom, które żyją samotnie, nie żądlą, a przy zapylaniu roślin są najbardziej skuteczne w naszym kraju. Wycieczka była dla przedszkolaków niecodziennym doświadczeniem, pełnym barw i zapachów wiosny.


 
Bydgoski Festiwal Nauki - warsztaty w UKW w Klubie Miłośników Kaktusów i w Ogrodzie Botanicznym - G | Drukuj |

24.05.2018

 
 
 
Przedszkolaki poznały wiele ciekawostek przyrodniczych. Dowiedziały się, że kaktusy to rośliny godne podziwu, ze względu na ich piękno, różnorodność i pożyteczność. W obcowaniu z nimi trzeba uważać, gdyż mają ciernie, są też niektóre gatunki niebezpieczne, gdyż ich sok może zabić. Niektóre z nich dosięgają swa długością do 2-3 piętra. Wielkie okazy potrafią ważyć 20-30 ton i Indianie robią z nich deski z których powstają meble. Służą też jako opał. Kobiety Indianki przygotowują z miąższu sałatki, służą one jako pokarm. Karmią też nimi zwierzęta np. muły. Kaktusy bywają też mrozoodporne, aż do -30 stopni. Oprócz wykładu i pokazu różnych nasion kaktusów dzieci zwiedziły Pomniki Przyrody Ogrodu Botanicznego. Bogactwo roślin bardzo je urzekło. Podziwiały maki, jaskry, agawę, opuncje i karaganę syberyjską - roślinę strączkową. Porównywały korę: sosny limby, cisa, świerka, jodły i żywotnika zachodniego. Oglądały szyszki z falbanką (do 10 cm długości) pochodzące z drzewa zwanego daglezją zieloną z zachodniej części Ameryki Północnej . Zainteresowały się topiarami, żywymi rzeźbami z krzewów i drzew, formowanymi w wyniku strzyżenia, np. w kształcie kuli, stożka, spirali.
2018-05-23_festiwal_kaktus_1 - kopia.jpg


 
Zajęcia w Szkole Podstawowej nr 20 – Gr. V | Drukuj |

23.05.2018

 
 
 
2018-05-23_zajecia_w_sp20_17 - kopia.jpg
Dla sporej części przedszkolaków ten rok jest końcówką ich pobytu w przedszkolu. Przed nimi nowe wyzwanie, nauka w szkole. Aby lepiej przygotować się do startu w szkolną rzeczywistość dzieci odwiedziły kolegów i koleżanki z klasy I b. Wśród uczniów rozpoznały naszych absolwentów. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć, jak wygląda sala lekcyjna oraz wziąć udział w prawdziwej lekcji prowadzonej przez panią Marię Witek. Wysłuchały opowiadania „Kto tam puka?”, rozwiązywały zagadki, słuchały ciekawostek o życiu ptaków oraz samodzielnie wykonały zadanie w książkach pod czujnym okiem uczniów. Z pewnością to cenne doświadczenie ułatwi przekroczenie szkolnego progu we wrześniu.


 
Bydgoski Festiwal Nauki – warsztaty w UKW„Idąc tropem dzikich zwierząt” -Gr. III | Drukuj |

23.05.2018

 
 
 
Gospodarzem warsztatów o tematyce przyrodniczej był student - Wojciech Lipa. Dzieci nabywały wiadomości, jak wykrywać tropy zwierząt w lesie. Odróżniały ślad od tropu. Rozpoznawały tropy jelenia, sarny, łosia, niedźwiedzia, lisa, borsuka, wilka, rysia i żbika. Pracując w zespołach przyporządkowywały duże tropy zwierząt do małych, umieszczonych na paskach, próbując jednocześnie nazywać zwierzęta, które je pozostawiły w lesie. Oglądały gabloty prezentujące zwierzęta chronione w Polsce. Była to niezwykle interesująca lekcja przyrody, podczas której przekonały się, że świat zwierząt jest bardzo ciekawy i wart tego, by go systematycznie poznawać. Dziękujemy organizatorom festiwalu za sporą dawkę wiedzy, którą wynieśliśmy z warsztatów.
2018-05-23_festiwal_nauki_25 - kopia.jpg


 
Spotkanie z funkcjonariuszkami Policji - Gr. III, IV, V | Drukuj |

22.05.2018

 
 
 
2018-05-22_spotkanie_policji_23 - kopia.jpg
Policjantki opowiadały o swojej pracy. Dzieci zobaczyły policyjne wyposażenie. Ogromne zainteresowanie wzbudziła możliwość zobaczenia z bliska kajdanek oraz pałki służbowej, której zastosowanie panie zademonstrowały dzieciom. Funkcjonariuszki omówiły zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Przypomniały również o konieczności korzystania z fotelików oraz pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. W trakcie spotkania dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat bezpieczeństwa. Pomimo młodego wieku, przedszkolaki doskonale znały numery alarmowe.


 
Zajęcia edukacyjne w OgrodzieBotanicznym UKW„ Poznajemy rośliny, pszczoły i ptaki” – Gr. III | Drukuj |

21.05.2018

 
 
 
Pięciolatki zdobyły informacje o roli pszczół w środowisku naturalnym. Obejrzały narzędzia pracy pszczelarza oraz pszczele plastry. Pani Monika opowiedziała także o ptakach, które zamieszkują parki, lasy i łąki. Zademonstrowała model rozpiętości skrzydeł bielika odpowiadający rzeczywistym rozmiarom tj. ok 2 metrów. Dzieci mogły dotknąć gniazdo kosa i obejrzeć budki lęgowe sikory bogatki, sikory modraszki, wróbla, pliszki, szpaka oraz kowalika. Mali miłośnicy przyrody udali się na spacer alejkami ogrodu. Pod okiem Pani Moniki rozwijały swoje zmysły. Wąchały kwiaty, nadsłuchiwały świergot ptaków i obserwowały pracę pszczół, które zbierały miód i przemieszczały się do uli. Podczas wędrówki wśród barwnych krzewów i pracowitych pszczół musiały zachować szczególną ostrożność. Dzieci przechodziły pod kamiennym tunelem, wchodziły na wzniesienia by podziwiać ogród z góry oraz poznały zegar słoneczny. Ogromna ilość zgromadzonych kaktusów przy stawie wodnym wprawił pięciolatki w zachwyt. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały pocztówki z kwiatami i pszczołami oraz mapę ogrodu z opisem pomników przyrody. 
2018-05-21_botaniczny_31 - kopia.jpg


 
Wycieczka do Kozielca - Gr. II | Drukuj |

18.05.2018

 
 
 
2018-05-18_kozielecgr2_74 - kopia.jpg
W Edukacyjnej Zagrodzie Wiejskiej czekały na 3 i 4- latki panie przewodniczki: Ala i Kasia. Na początku przedszkolaki poznawały różne zioła rosnące naturalnie i zasiane na rabatkach (pokrzywę, czarny bez, jaskółcze ziele, rozmaryn, bazylię, tymianek itp.), usłyszały o ich walorach leczniczych i smakowych. W „Ziołowni” zobaczyły wiele ziół i zbóż zebranych i wysuszonych przez skrzaty zamieszkujące mały domek. Tam wąchały miętę i zasadziły jej małe sadzonki, które zabrały do domu. W Betlejemce, pomieszczeniu dla zwierząt, obserwowały i karmiły (przezwyciężając strach) marchewką i kapustą osła Olego, lamę Felka, owieczkę Milutkę, kozy Melę i Krzysię, Królika Filipa oraz świniaka Stefanka. Potem było zwiedzanie dawnej Chaty Kujawskiej. Stare meble, sprzęty gospodarstwa domowego oraz zabawki zaciekawiły wszystkich. Przyszedł czas na poczęstunek: ziołową herbatkę, smacznymi, zdrowymi marchewkami, pysznymi bułkami oraz łakociami przywiezionymi w plecaku. Posileni bawili się w dawnych gospodarzy. Namydlali szmatki, prali je na tarkach, płukali w czystej wodzie i wieszali na sznurku. Dzieci nosiły nosidłami wiaderka, doiły krowę. Za wykonanie prac czekała przejażdżka wozem po okolicznych polach i łąkach. Po powrocie oglądały małe kaczuszki i kurczątka, robiły saszetki zapachowe i zbierały jajka do koszyków. Pobyt na wsi na długo zapadnie w pamięci naszych przedszkolaków, dzięki atrakcyjnym i różnorodnym zajęciom prowadzonym przez miłe panie, za co bardzo dziękujemy.


 
Wycieczka do Kozielca.Warsztaty „Zobacz jak wiosna w zagrodzie jest radosna” – Gr. III | Drukuj |

18.05.2018

 
 
 
Pięciolatków powitały panie: Alicja Ożóg i Katarzyna Burczyńska oraz spacerująca po obejściu gąska Balbinka. Dzieci rozpoczęły warsztaty od oglądania zwierząt w zagrodzie. Samodzielnie karmiły królika Filipa, kozę Melę, lamę Felusia, osiołka Oliego i świniaka Stefana. Było to ciekawe doświadczenie, gdyż niektórzy po raz pierwszy widzieli te zwierzęta na żywo. W Izbie Kujawskiej dzieci obserwowały jak wyglądały pomieszczenia 100 lat temu. Zgromadzone sprzęty można było dotknąć i usiąść na nich, a także pobawić się dawnymi drewnianymi zabawkami. Potem pięciolatki poznawały rośliny z łąk i pól. W specjalnej izbie w otoczeniu suszonych ziół, kwiatów i ogromnej ilości słoików z darami przyrody, samodzielnie, ale zgodnie z instrukcją p. Alicji sadziły rozsady mięty. Był też czas na zdrowy poczęstunek herbatami ziołowymi i przekąskami warzywnymi. Następnie odbył się przejazd wozem po kozielskich łąkach i polach. Po powrocie wiele radości sprawiła wszystkim zabawa w praczki i pranie na tarkach oraz dojenie krowy. W dużej sali, urządzonej w stylu folkloru wiejskiego, dzieci wykonały ziołowe woreczki zapachowe. Było jeszcze podziwianie małych kaczuszek i kurczaczków oraz szukanie pochowanych na terenie zagrody jajek. Dla wycieczkowiczów była to niezapomniana wyprawa, która stworzyła im okazję do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez eksperymentowanie, obserwowanie i odkrywanie.
2018-05-18_kozielec_32 - kopia.jpg


 
Wycieczka do JuraParku w Solcu Kujawskim- Gr. V | Drukuj |

17.05.2018

 
 
 
2018-05-17_jurapark_20 - kopia.jpg
Wędrując ścieżką dydaktyczną z przewodnikiem, dzieci oglądały modele dinozaurów i słuchały opowieści o życiu tych zwierząt. Na warsztatach malowały płaskorzeźby dinozaurów. Kolejnym punktem wędrówki było Muzeum, gdzie mogły zobaczyć niezwykłą kolekcję skamieniałości, zgłębić tajniki 500 milionów lat ewolucji życia na Ziemi. Potem udały się na seans filmowy by poznać przygody małego dinozaura. W nowoczesnym obiekcie typu 5D, prócz trójwymiarowego obrazu przedszkolaki doznały także wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych. Efekty te pozwoliły dzieciom przemienić się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie. Nie zabrakło również dobrej zabawy na placu zabaw, gdzie skorzystały ze zgromadzonego tam sprzętu oraz bawiły się w paleontologów, odkopując szkielety wymarłych zwierząt.


 
Poranek z folklorem „W malowanej skrzyni, czyli piękna nasza Polska cała"- Gr. III, IV i V | Drukuj |

15.05.2018

 
 
 
Przedszkolaki podziwiały wielobarwne widowisko zaprezentowane na scenie Kinoteatru klubu IWSZ przy ul. Dwernickiego. Podczas audycji folklorystycznej dzieci poznały pieśni i tańce wybranych regionów w wykonaniu kapeli, grup dziecięcych i młodzieżowych Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”. Zaprezentowano pięć tańców narodowych: krakowiaka, poloneza kujawskiego, oberka i mazurka w charakterystycznych strojach. Dzieci poznały kontusz czyli strój krakowski, strój sieradzki oraz kujawski w wersji dla młodszych i dorosłych. Poznały również zabawy dziecięce regionu kujawskiego „Owczarz” i „Czarna kura” . Zabawom towarzyszyły przyśpiewki ludowe. Tekst był interesujący ze względu na ludową gwarę. Barwne stroje, skoczna muzyka i taniec wprawiły uczestników w zachwyt i radosny nastrój. Zespoły pokazały jak poprzez muzykę, taniec i śpiew, kultywują polskie tradycje i budują nasze poczucie narodowej tożsamości.
2018-05-15_poranek_z_folklorem_21 - kopia.jpg


 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 100 - 110 z 1002