Czterolatki w Ogrodzie Fauny Polskiej w Myślęcinku | Drukuj |

16.05.2011

 
 
 
  2011.05.16_czterolatki_w_ogrodzie_fauny_polskiej_w_mylcink.jpg
Tego dnia nasze 4-latki zbliżyły się do Matki Natury. Było wiele atrakcji. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się niedźwiedziom, wilkom, zebrom, małpom, rysiom, żubrom, a także ptakom. Dowiedziały  się co jedzą,  jak wygląda ich dom oraz co najchętniej lubią robić. Mogły dotknąć futra obserwowanego zwierzątka. W nagrodę  za zachowanie ciszy w czasie zwiedzania mogły pogłaskać węża, którego pani przewodnik przyniosła z terrarium.
 

 
TEATRZYK „Nie to złoto ,co się świeci” | Drukuj |

13.05.2011

 
 
 
 
2011.05.13_teatrzyk_nie_to_zoto_co_si_wiec.jpg W deszczowe przedpołudnie dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez profesjonalnych artystów z Agencji Artystycznej ARKADIA z Krakowa. Bohaterowie - zajączek i niedźwiadek, ukazali dzieciom wartość przyjaźni, odpowiedniego doboru towarzystwa, odróżniania pozorów od prawdy oraz znaczenie wybranych mądrości ludowych. Wesoły i pouczający spektakl, którego akcja rozgrywała się na skraju lasu, zawierał wiele elementów angażujących dzieci do wspólnej zabawy z aktorami - rozwiązywanie zagadek, dyskusję i wspólne śpiewanie, to tylko niektóre z nich.
 
Dzieci nauczyły się także krótkiego przyrzeczenia:
 

„Jestem mały, będę duży.
Na pochwałę też zasłużę.
Już nikomu źle nie zrobię,
będę się podobać Tobie’’.

 
Wycieczka do Torunia przedszkolaków z Grupy III i IV | Drukuj |

11.05.2011

 
 
 
  2011.05.11_wycieczka_do_toruni.jpg
Toruń przywitał  dzieci  słońcem, a gdy dotarły do biura ,,Copernikana” , każde otrzymało szatę krzyżacką. Tak przebrane ruszyły z przewodnikami na zwiedzanie zabytków miasta. Przedszkolaki, wystrojone w szaty, same okazały się atrakcją turystyczną dla zwiedzających  Toruń zagranicznych turystów,  którzy z uśmiechem na twarzy fotografowali ,, małych braci krzyżackich”.

Najpierw mali turyści  zwiedzili ,,Krzywą wieżę” i poznali  jej legendę. Każde dziecko chętnie stawało pod nią sprawdzając ,,czy jest grzeczne’’. Potem było zwiedzanie zabytkowych, pięknych kamieniczek i murów obronnych. Tu pasował  wszystkie dzieci na rycerzy sam ,,Brat Krzyżacki” (przewodnik). Atrakcją było zwiedzanie domu, w którym mieszkał nasz wielki astronom Mikołaj Kopernik. Piecio i sześciolatki  poznały również toruńskie pomniki: Mikołaja Kopernika oraz pręgierz w kształcie ,,Złotego Osła”, który nawiązuje do stosowanych w dawnym Toruniu kar za mniejsze i większe przewinienia,  a także sylwetkę  psa  Profesora  Filutka. Pupilka Profesora należało pogłaskać lub pociągnąć za ogon  aby przyniósł szczęście.

 
Grupa V w Bibliotece | Drukuj |

05.05.2011

 
 
 
 
2011.05.05_wycieczka_gr_v_do_bibliotek.jpg Celem wycieczki do Biblioteki Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej im. dr W. Bełzy przy ulicy Czerkaskiej było rozwijanie u dzieci zainteresowań i umiejętności czytelniczych oraz zapału do czytania książek jako klucza do wiedzy i sprawności umysłu.

Pani bibliotekarka zachęcała przedszkolaków do korzystania ze zbiorów biblioteki, zapoznała dzieci z zasadami wypożyczania książek- kartą biblioteczną, sposobami poszukiwania wybranej książki. Piecio i sześciolatki miały okazję do oglądania różnorodnych książek oraz samodzielnego wyszukiwania pozycji  według upodobania. Każde otrzymało zakładkę z zamieszczonym adresem biblioteki, numerem telefonu i godzinami otwarcia.

Wszystko wskazuje na to, że przy wsparciu rodziców, wśród dzieci znajdzie się wielu przyszłych odbiorców literatury dziecięcej, a tym samym czytelników korzystających z biblioteki. To było bardzo kształcące doświadczenie.

 
„MAGICZNE PANTOFELKI” | Drukuj |

29.04.2011

 
 
 
 
2011.04.29_konfrontacje_taneczne.jpg Konfrontacje zorganizowane przez Zespół Szkół i Placówek Nr 1 i Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 zgromadziły dzieci z przedszkolnych placówek publicznych i niepublicznych w wieku od 4 do 6 lat. Celem konfrontacji była m.in.: popularyzacja różnorodnych form ruchowo - tanecznych, promowanie młodych talentów, a także integracja środowiska przedszkolnego.

W pierwszej części zaprezentowały swoje umiejętności 4-latki.  Następnie występowały dzieci 5-6 letnie. W tej kategorii wiekowej  zatańczyły  nasze przedszkolaki z grupy IV i V. Dziewczynki z grupy IV - ,,Tańczące Przedszkolaki’’ przedstawiły taniec z kolorowymi obręczami do walca F. Chopina.  Dziewczynki z grupy V - ,,Roztańczone Skrzaty’’ wystawiły miniaturę taneczną do Pieśni „Życzenie” tego samego kompozytora.

 
Wycieczka do Opery Nova na spektakl Teatru Lalek „Ach ta Mysia” | Drukuj |

21.04.2011

 
 
 
 
2011.04.21_ach_ta_mysia.jpg "Ach, ta Mysia" to spektakl dla dzieci przygotowany przez aktorów Bydgoskiego Teatru Lalek „Buratino”. Dzieci z grupy IV miały okazję oglądnąć to przedstawienie dzięki sponsorowi rodziców w sali kameralnej Opery Nova .

W sztuce tej, na scenie spotykają się odwieczni antagoniści: gospodyni domowa Marynia , mysz i kot. Akcja sztuki toczy się w pewnym domu, gdzie obok pani domu zamieszkała mysz - tytułowa Mysia. Zdesperowana gospodyni nie mogąc pozbyć się gryzonia z domu sprowadza doń kota. I tu sprawy zaczynają się mocno komplikować, bowiem wszyscy wszystkich biorą za kogoś innego niż są w istocie. Akcja gmatwa się jeszcze bardziej, gdy bohaterowie odkrywają prawdę o sobie. Kiedy Mysia uświadamia sobie, że kot to wcale nie jest jeszcze jedna mysz, nad wyraz wyrośnięta sytuacja dramatyzuje się jeszcze bardziej. Splot zdarzeń prowadzi do zgoła niespodziewanego finału. Okazuje się, że nawet tak bardzo różniące się od siebie istoty potrafią się ze sobą zaprzyjaźnić. Bo tak naprawdę wszyscy potrzebujemy przyjaźni i sympatii innych. Dzieciom bardzo podobał się spektakl, czemu dały wyraz gromkimi brawami.

 
Międzynarodowy Dzień Ziemi | Drukuj |

20.04.2011 r.

 
 
 
  2011.04.20_dzien_ziemi.jpg
Akcję  poprzedził szeroki cykl zajęć edukacyjnych. W działaniach wspierały nas studentki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, które m. in.  zorganizowały quiz wiedzy o ograniczaniu zanieczyszczenia środowiska. Pięcio i sześciolatki proponowały: ograniczyć jazdę samochodem  i korzystać z komunikacji miejskiej lub roweru, unikać plastikowych opakowań, segregować śmieci, ograniczyć zużycie energii, hodować rośliny zielone. Po otrzymaniu zasłużonej odznakę „Małego Ekologa” wszyscy podpisali Kodeks Ekologiczny zobowiązując się do dbania o czystość na naszej planecie.

Studentki w inscenizacji pt. „Czyściochowo” poruszyły zagadnienia związane z dbaniem o przyrodę oraz segregację odpadów w celu ich ponownego wykorzystania.

W rozmowach i praktycznym działaniu dzieci wypowiadały się, dlaczego warto zbierać kartoniki, puszki, baterie i plastikowe butelki. Różnorodne odpady stały się inspiracją do wykonania prac plastycznych. Pięciolatki tworzyły z gazet, ścinków papieru i plastikowej butelki „Śmieciowego ludzika” oraz ekologiczną torbę na zakupy.

 
Międzyprzedszkolny quiz „Bydgoszcz naszą małą ojczyzną” | Drukuj |

19.04.2011

 
 
 
 
2011.04.19_quiz.jpg Spotkanie miało na celu stworzenie dzieciom możliwości czerpania oraz dzielenia się wiedzą o mieście, w którym mieszkają. W quizie wzięły udział pięcio i sześciolatki z Przedszkoli nr 16 ( Gr IV i V), 33 i 59.

Po powitaniu uczestników przez panią dyrektor i wyborze Dziecięcego Jury, przedszkolaki ochoczo przystąpiły do zmagań. Zadaniem zespołów było wykazanie się znajomością bydgoskich miejsc obejrzanych w pokazie multimedialnym oraz w albumach fotograficznych. Dzieci prezentowały również piosenki o Bydgoszczy oraz regionalny taniec- kujawiak. Układały z części i opisywały herb rodzinnego miasta. Rysowały logo i wyszukiwały bydgoską flagę. 
 
Rozpoznanie pomników i zabytków po kolejno odkrywanych trzech szczegółach nie sprawiło nikomu trudności. W zabawie ,,Prawda czy fałsz’’ wykazywały za pomocą czerwonych i białych kartek wiedzę o historii miasta, jego symbolach, zabytkach, instytucjach kultury i sztuki, obyczajach, tradycjach. Na koniec rozpoznały, spośród trzech zaprezentowanych, hymn Bydgoszczy.

 
Grupa IV w Muzeum Oświaty przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej | Drukuj |

18.04.2011

 
 
 
  2011.04.18_grupa_iv_w__muzeum_owiat.jpg
W sali zbiorów multimedialnych przywitała nas zaprzyjaźniona pani Ewa Bedełek – Kierownik Wydziału Informacyjno- Bibliograficznego. To było już trzecie wspólne spotkanie. Tematem przewodnim była szkoła, ta współczesna i ta z przed wielu, wielu lat. Dzieci wysłuchały w skupieniu kilku wierszy o szkole, klasie, książkach. Pani Ewa przygotowała także zagadki o przyborach szkolnych, po czym sześciolatki  odszukiwały właściwe obrazki i odpowiadające im  napisy.

Następnie dzieci spotkały się z  panem Markiem, który przygotował dwa krótkie filmy animowane. Pierwszy opowiadał  jak nauczyć się słuchać i dobrze wykonywać polecenia – ta umiejętność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w szkole. Drugi film nauczał jak należy radzić sobie w różnych, czasem trudnych szkolnych sytuacjach np. gdy ktoś nas zaczepia, czy wyśmiewa. Każdy człowiek - nawet mały,  powinien znać swoje prawa i powinien wiedzieć do kogo może zwrócić się o pomoc.

 
Teatrzyk pt. „Prawdziwy przyjaciel” w wykonaniu studentek UKW | Drukuj |

15.04.2011

 
 
 
 
Przedstawienie teatralne zaprezentowały studentki III roku pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej odbywające praktykę w 2011.04.15_teatrzyk.jpg naszym przedszkolu. Samodzielnie stworzyły scenariusz bajki, opowiadającej historię szczerej przyjaźni mieszkańców lasu. Przedstawieniu towarzyszył akompaniament muzyki klasycznej.

Była to opowieść o przyjaźni Biedronki i kolorowego Motylka, którym przydarzyła się niemiła przygoda. Podczas pikniku niespodziewanie przerwał im zabawę niemiły Pająk. Motylek bardzo się przestraszył i uciekając wpadł w pobliską pajęczynę. W tej samej chwili Pająk porwał Biedronkę i zaprowadził do swojej kryjówki.
 
Pszczółki zaniepokojone nieobecnością przyjaciół rozpoczęły poszukiwania. Na szczęśliwy trop naprowadzili je Ptaszek i Zajączek. Pomoc okazała także Wiewiórka, która znalazłszy Biedronkę dała burę Pająkowi. Uratowana Biedronka pamiętała o Motylku, który wpadając w pajęczynę uszkodził skrzydełko. Razem odwiedzili Doktora Sowę.
 

 
Gr. IV wSzkole Podstawowej Nr 15 | Drukuj |

11.04.2011

 
 
2011.04.11_gr._iv_w__szkole_podstawowej_nr15.jpg Sześciolatki gościła pani Ania Bielińska, nauczycielka zaprzyjaźnionej klasy III. Na początku lekcji z pomocą wesołej pacynki dzieci poznały zasady zachowania obowiązujące w szkole. Potem szukały podobieństw i różnic między salą w przedszkolu, a salą lekcyjną. Chętne popisywały się znajomością liter, które pani Ania zapisywała pisakiem na tablicy sucho ścieralnej. Następnie wykonywały indywidualnie ćwiczenia graficzne na przygotowanych kartkach.

Tematem lekcji była wiosna i jej zwiastuny. Nauczycielka pochwaliła dzieci, które wymieniały charakterystyczne cechy pory roku, nazywały wiosenne kwiaty oraz ptaki, które przylatują do Polski z ciepłych krajów. Dużą niespodzianką była dla przedszkolaków tablica multimedialna, na której oglądały zdjęcia wcześniej wymienianych roślin i zwierząt.

Na lekcji nie zabrakło również elementów matematyki. Dzieci wyszukiwały spośród wielu figur geometrycznych te określane przez nauczycielkę. Nagrodą za dobrze wykonane zadanie była uśmiechnięta buźka, pojawiająca się na tablicy po prawidłowym wskazaniu figury geometrycznej. Niektóre dzieci, dotykając palcem tablicy kolorowały  gwiazdę i strzałkę. Sześciolatki poznały też inne możliwości wykorzystania  nowoczesnej tablicy. Na zakończenie lekcji pani Ania napisała pisakiem na tablicy „Czekamy na was”, co uświadomiło dzieciom, że już niedługo staną się uczniami tej lub innej szkoły podstawowej. Podziękowały pani nauczycielce za ciekawą lekcję i wręczyły laurkę. Za aktywność dostały w nagrodę kolorowe magnesy.

 
««  start « poprz. 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 958 - 968 z 1002