Kampania społeczna „Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie" z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski | Drukuj |

23.10.2018

 
 
 
Dnia 17 października dzieci wzięły udział w akcji zorganizowanej przez Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus. W Galerii Handlowej Focus Mall przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach umożliwiających poznanie potrzeb i możliwości osób niewidomych i słabowidzących. Celem spotkania było kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo, zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku oraz zauważenie przez dzieci problemów osób z wadą wzroku. Dzieci miały możliwość wykonywania różnych czynności przy zasłoniętych oczach. Było to dla nich nie lada wyzwanie. Atrakcję sprawiło budowanie wieży z klocków, rozpoznawanie zwierząt za pomocą dotyku, nawlekanie koralików na sznurek, szukanie takich samych materiałów, próba gry w planszówki, rozpoznawanie pieniędzy oraz mierzenie miarą. Zadaniem dzieci było także rozpoznawanie różnych struktur i faktur. Zaskoczeniem dla dzieci było urządzenie potrafiące rozpoznać poziom wody w kubku, które umożliwia osobom niewidomym zaparzyć np. herbatę. Ogromne wrażenie sprawiło na dzieciach pisanie na specjalnej maszynie pismem Brailla, rozpoznawanie dźwięków z pudełek akustycznych oraz śledzenie palcami tekstu w książkach. Dzieci ze skupieniem wykonywały powierzone im zadania. Osoby prowadzące starały się jak najdokładniej i najciekawiej przekazać wiedzę na temat potrzeb i możliwości osób niewidomych i słabo widzących. Z pewnością zajęcia te dały naszym Przedszkolakom niezapomnianą lekcję empatii. 
2018-10-23_kampania_34 — kopia.jpg


 
Spotkanie z seniorami Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani” pt.„Kocham Cię, Polsko - 100 lat Niepo | Drukuj |

23.10.2018

 
 
 
2018-10-23_kochamciepolsko_34 — kopia.jpg
Spotkanie miało na celu integrację pokoleń oraz budowanie tożsamości i poczucia przynależności narodowej. Dorośli uczestniczyli w teście wiedzy o Józefie Piłsudskim , a przedszkolaki wyraziły swoją miłość do ojczyzny poprzez piosenki, wiersze i tańce związane z polską kulturą i tradycją.


 
Spotkanie edukacyjne „Zęby myjemy, bo zdrowi być chcemy” - Gr. II | Drukuj |

23.10.2018

 
 
 
Czterolatki gościły panią farmaceutkę, Dorotę Babicz - mamę Leny. Dowiedziały się, jak ważne dla zdrowia jest odpowiednie odżywianie oraz higiena osobista. Przedszkolaki odpowiadając na pytanie „Kiedy należy myć ręce i dlaczego należy to robić? - wykazały się dużą wiedzą. Według dzieci należy myć ręce przed jedzeniem, po jedzeniu, po wyjściu z toalety, po przyjściu z piaskownicy, po zabawie z psem czy kotem. Wiedziały także, że na rękach jest najwięcej bakterii, których nie widać, bo są bardzo małe i są przyczyną wielu chorób. Pani Dorota prezentując kolejne etapy mycia rąk zachęciła dzieci do pokazania tych czynności. Podczas zabawy dzieci układały przy smutnym ząbku produkty, które szkodzą zębom, a przy wesołym te, które wpływają na zdrowy wygląd uzębienia. Pani Dorota zaprezentowała przybory, które pomagają utrzymać czystość zębów. Pokazała jak zęby szczotkować. Wyjaśniła, że na szczoteczkę wystarczy nałożyć odrobinę pasty wielkości ziarnka grochu. Zachęciła do systematycznego mycia zębów szczególnie rano i wieczorem. Przedszkolaki podziękowały gościowi za cenne rady.
2018-10-23_edu_zeby_1 — kopia.jpg

 
Zajęcie pt. „Co żołnierz nosi w plecaku?” w Muzeum Wojsk Lądowych - Gr. IV | Drukuj |

22.10.2018

 
 
 
2018-10-22_muzeum_30 — kopia.jpg
Dzieci przywitał ubrany w mundur z okresu II wojny światowej pan Jakub Miechowiecki. Podczas rozmowy zachęcił dzieci, aby wymieniały przedmioty żołnierskiego umundurowania i wyposażenia, co skrzętnie zapisywał na tablicy. Potem prezentował je i omawiał. Dzieci oglądały m.in. namiot pełniący rolę peleryny przeciwdeszczowej, kompas umożliwiający orientację w terenie, maskę przeciwgazową, środki służące maskowaniu żołnierza, latarkę, broń, środki czystości oraz puszki z jedzeniem, które żołnierz nosi w plecaku. Przedszkolaki nie sądziły, że wyposażenie żołnierza jest tak bogate. Wzbudziło to zachwyt i uznanie dla trudnej i odpowiedzialnej służby żołnierskiej.


 
Akademia Zdrowego Przedszkolaka „Podróż do krainy pełnej zdrowia”– Gr. II | Drukuj |

22.10.2018

 
 
 
Czterolatki rozpoczęły zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania od wycieczki do sklepu warzywnego. Tam obejrzały całe bogactwo warzyw i owoców. W przedszkolu podczas rozmów rozpoznawały i nazywały je. Dowiedziały się że, zawierają mnóstwo witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu dziecka i osób dorosłych. Poznały sposoby przetwarzania warzyw i owoców. Wiedzą, że można z nich robić kompoty, surówki, sałatki oraz pyszne i zdrowe soki. Przed obróbką warzyw i owoców należy je dokładnie umyć i w zależności od tego co robimy - obrać. Dzieci wykonały przy użyciu sokowirówki soki: marchwiowy i jabłkowy, które z dużym apetytem degustowały.
2018-10-22_akademia_2 — kopia.jpg

 
Ewakuacja próbna - Gr. I-V | Drukuj |

18.10.2018

 
 
 
2018-18_ewakuacja_19 — kopia.jpg
W trosce o bezpieczeństwo przedszkolaków zorganizowana została próbna ewakuacja pod czujnym okiem inspektora BHP p. Joanny Poznańskiej z udziałem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Bydgoszczy, którą dowodził kpt. Krzysztof Bąk. Po sygnale alarmowym wszystkie przedszkolaki sprawnie i spokojnie opuściły budynek ustalonymi drogami ewakuacyjnymi. Akcję obserwowali koordynatorzy przedszkolni oraz strażacy. Dowódca zmiany JRG 3 pochwalił dzieci i pracowników za sprawne wykonanie zadania. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć wóz bojowy Straży Pożarnej. Dowódca jednostki zaprezentował ubranie strażaka oraz wyposażenie wozu. Dzieci z dumą wsiadały do pojazdu. Dziękujemy całej załodze JRG nr 3 za pożyteczną lekcję edukacyjną.


 
Teatrzyk „Kalejdoskop zagrożeń - bezpieczeństwo” Gr. I-V | Drukuj |

16.10.2018

 
 
 
Tematyka nawiązywała do priorytetowych zadań realizowanych w przedszkolu. Aktorzy w scenkach przedstawiali niebezpieczeństwa, jakie mogą być udziałem dzieci. Przedszkolaki utrwaliły zasady przechodzenia przez jezdnię w miejscach, gdzie jest sygnalizacja świetlna lub jej brak. Przypomniały, że nie wolno rozmawiać z nieznajomymi, ujawniać im swojego adresu, informacji o tym gdzie znajdują się klucze do mieszkania lub gdzie znajdują się wartościowe rzeczy. Nie wolno przyjmować dziecku od nieznajomych cukierków lub innych rzeczy, gdyż mogą być one dla dziecka bardzo niebezpieczne. Milusińscy przekonali się, że osoby nieznajome bywają bardzo podstępne i mogą próbować oszukać dzieci przedstawiając się za dalekich członków ich rodziny. Nie wolno też dzieciom nigdzie chodzić z nieznajomymi. W przypadku kontaktu dziecka z osobą nieznajomą aktorzy bezwzględnie radzili by te głośno wołały „Ratunku policja!” Przypomnieli też numery, które dzieci powinny znać: 997 i 112.W przypadku interwencji policji bardzo ważną rzeczą jest dostarczenie jej jak największej ilości danych np. rysopisu, ubioru osoby zagrażającej dziecku. Dzieci dowiedziały się jak zachować się w przypadku kontaktu z agresywnym psem. Nie wolno uciekać, krzyczeć czy panikować, a raczej spokojnie przytulić się do drzewa, patrzeć w górę, powtarzać uspakajające słowa. Poznały też pozycję „na żółwia”, która w kontakcie z nieznanym psem może uratować zdrowie a może nawet życie. Było to bardzo pouczające przedstawienie, a przekazane dzieciom rady chyba na zawsze zapadną im w ich pamięci.
2018-10-1teatrzyk_kalejdoskop_8 — kopia.jpg

 
Spotkania w Klubie Czytających Rodziców - Gr. V | Drukuj |

15.01.2018

 
 
 
2018-10-15_klub_czyt_rodzicow_7 — kopia.jpg
Pięcio i sześciolatków odwiedzili: pani Kamila Kosowska - mama Alana, pani Marta Smoczyńska - Marczak - mama Antka oraz pan Łukasz Lewandowski - tata Olka. Pani Kamila przybliżyła przedszkolakom ulubioną książkę jej dzieci pt. „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie, czyli zabawy logopedyczne dla dzieci”. Wspólne czytanie i powtarzanie tekstów, oprócz wesołej zabawy, prowokowały dzieci do ćwiczenia aparatu mowy. Pani Marta czytała książkę Renaty Piątkowskiej pt. „Piegowate opowiadania” o rezolutnym chłopcu, dla którego codzienne życie w rodzinie i w przedszkolu jest pełne niezwykłych przygód i odkryć. Pan Łukasz zapoznał dzieci z historią zaginionych skarpetek w książce Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Dziękujemy Rodzicom za przedstawienie ciekawych treści literackich.


 
Koncert w Filharmonii Pomorskiej - Gr. III, IV, V | Drukuj |

15.10.2018

 
 
 
Koncert „Roztańczona niespodzianka wyskakuje z paczki” opowiadał o tańcu. Pięcio i sze-ściolatki słuchając muzyki klasycznej, jazzowej i współczesnej obserwowały tańce solistki. Mali słuchacze obserwowali techniki taneczne: baletu, tańca współczesnego, jazzowego i boogie woogie. Dzieci dowiedziały się, że w tańcu ważna jest precyzja ruchów, dokładność, wytrzymałość, samodyscyplina i miłość do sztuki. Te wszystkie umiejętności zostały zapre-zentowane przez panią Wiktorię, która ukazała piękno mowy ciała, a w finale koncertu zapro-siła wszystkich małych widzów do wspólnych pląsów. Solistce towarzyszyli: wiolonczelistka, pianista i skrzypek grający fragmenty kompozycji Piotra Czajkowskiego „Taniec kwiatów”, walc Johanna Straussa „Nad pięknym modrym Dunajem” oraz taniec ludowy „Polka”. To było miłe przeżycie. Przedszkolaki były zachwycone, co wyraziły gromkimi brawami.
2018-10-15_koncert_filh_1 — kopia.jpg


 
Akademia Zdrowego Przedszkolaka „Piramida Zdrowego Żywienia ” - Gr. IV | Drukuj |

12.10.2018

 
 
 
2018-10-12_akademina_ piramida_gr4_1 — kopia.jpg
Sześciolatki przystąpiły do XXIV Akcji programu kształtującego nawyki zdrowego żywienia. Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka po raz kolejny towarzyszyły dzieciom w utrwaleniu walorów zdrowotnych poszczególnych pięter piramidy. Sześciolatki, za pomocą ilustracji samodzielnie tworzyły poszczególne piętra. Dowiedziały się, że produkty umieszczone na niższych piętrach powinny być częściej spożywane w ciągu dnia, niż te z wyższych pięter. Ziarna słoneczników oraz pestki dyni stały się inspiracją do wykonania jeży. Natomiast jesienna aura do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, która jest podstawą całej piramidy i prawidłowego rozwoju dziecka.


 
Zajęcia w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego - Gr. V | Drukuj |

11.10.2018

 
 
 
Pani Maria, kustosz działu etnografii, poprzez lekcję „Rejony etnograficzne” przybliżyła pięcio i sześciolatkom życie i tradycje kujawskiej wsi. Dzieci poznały dawniejsze narzędzia i urządzenia służące do prac gospodarskich: kijankę do prania, maselnicę do robienia masła, żuraw studzienny, szondy do noszenia wody, „pieska” do zdejmowania butów, elementy zdobnictwa wnętrz mieszkalnych oraz wyroby garncarskie. Oglądały i przymierzały damskie i męskie stroje ludowe. Poprzez makietę poznały wygląd gospodarstwa rolnego, zabudowania mieszkalne oraz gospodarskie. 
2018-10-11_muzeum_gr5_20 — kopia.jpg

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 89 - 99 z 1023