Wycieczka grup IV i V do Biskupina | Drukuj |

22.09.2011Grupy IV i V na Festynie Archeologicznym w Biskupinie2011.09.22_wycieczka_gr_iv_i_v_do_biskupina.jpg Pięcio- i sześciolatki wybrały się na Festyn Archeologiczny pod hasłem „GRECJA- NARODZINY EUROPY”. Symbolem tegorocznego festynu był płonący znicz olimpijski. To od niego rozpoczęły wędrówkę. Z wielkim zainteresowaniem podziwiały zrekonstruowane budynki, bramy, ulice, falochron czy wał obronny. Była to prawdziwa wyprawa w przeszłość. Program imprezy był niezwykle bogaty, więc każda z przedszkolnych grup obrała po pewnym czasie własna trasę.

Dzieci oglądały kramy rzemieślników wytwarzających dawną broń, odzież czy naczynia według średniowiecznych wzorów, tkaczy ręcznych, ludzi wykonujących różne przedmioty z wikliny. Obserwowały przędzenie wełny za pomocą ręcznego czółenka, krzesanie ognia i wykonywanie noży z krzemienia przez ludzi z dawnych epok. Chętni spróbowali wybijać greckie monety z wizerunkiem sowy i głową Ateny, opiekunki miasta.

Nie zabrakło także przedstawicieli dawnych zawodów z różnych krajów Europy. W holenderskiej wiosce wyrabiano filcowe nakrycia głowy, zielarka przyrządzała przedziwne mikstury z ziół. Był też kowal, rzeźbiarz, garncarz, skórnik i kamieniarz.

 
Integracyjny teatr plenerowy | Drukuj |

21.09.2011Integracyjny Teatr Plenerowy2011.09.21_integracyjny_teatr_plenerowy.jpg Wrześniowe spotkania integracyjne na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych przez nasze przedszkole. Już od wczesnych godzin porannych na terenie ogrodu przedszkolnego rozpoczęły się przygotowania do wspólnej zabawy. Przedszkolaki z okien swoich sal z zaciekawieniem przyglądały się krzątającym paniom. Na drzewach i terenowym sprzęcie pojawiły się kolorowe baloniki i chorągiewki, które rozweseliły twarz niejednego przedszkolaka oraz nastroiły do wspaniałej zabawy. Dzieci niecierpliwie wyglądały czekającej ich niespodzianki.

Wreszcie nadszedł upragniony czas. Wszystkich przedszkolaków, nauczycielki, personel przedszkola oraz rodziców, na Placu Zabaw przywitała pani Dyrektor oraz aktorzy z Teatru Frajda. Przygotowali oni przedstawienie pt. „Szufladkowo”. Akcja bajki toczyła się w królewskiej kuchni. Głównymi bohaterami byli: młody kucharz Michaś oraz Eleonora - królewska kucharka. Towarzyszyły im rozmawiające sztućce i inni kuchenni mieszkańcy. Wartka akcja, dowcipne dialogi oraz starania Michasia, aby jak najszybciej dostarczyć księżniczce ulubioną potrawę, wywołały uśmiech na twarzach tej małej i tej dorosłej widowni.

 
Sprzątanie świata | Drukuj |
 

2011.09.16_sprzatanie_swiata.jpg „Lasy to życie - chrońmy je” to hasło akcji ekologicznej pod nazwą „Sprzątanie Świata” zorganizowanej przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Nasze przedszkolaki już nie raz udowodniły, że ochrona środowiska naturalnego nie jest im obojętna. Chętnie też angażują się w różnego rodzaju proekologiczne przedsięwzięcia. Dlatego z wielkim zainteresowaniem oglądały plakaty i tablice zachęcające do segregowania śmieci. Wymieniały się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat czystości i możliwości związanych z wtórnym przetworzeniem plastikowych butelek, aluminiowych puszek, przeczytanych gazet. Wskazywały pojemniki służące do segregowania śmieci, przypomniały, że każdy kolor pojemnika służy do innego rodzaju odpadów.
 
W czasie pogadanek dzieci dały dowody wiedzy na temat znaczenia lasów dla życia człowieka i ich roli w oczyszczaniu powietrza. Na zajęciach plastycznych tworzyły za pomocą różnorodnych materiałów i technik plakaty zachęcające do dbania o środowisko. Wspólnie doszły do wniosku, że pozostawianie po sobie góry śmieci, bardzo szkodzi przyrodzie i należy się temu sprzeciwiać.

 
Pożegnanie 6-latków | Drukuj |

16-17.06.2011

 
  2011.06.17_pozegnanie.jpg
Nadszedł czerwcowy czas pożegnań z najstarszymi przedszkolakami, które po wakacjach rozpoczną naukę w szkole podstawowej. Na tę okoliczność dzieci przygotowały występy teatralne. Grupa IV wystawiła utwór „Mateuszek na zaczarowanej wyspie”, a Grupa V - „Wilk i Czerwone Kapturki” oraz rymowanki w języku angielskim. Piękna dekoracja, rekwizyty, a przede wszystkim kunszt aktorski głównych bohaterów zachwyciły zebranych rodziców.

W części szkolnej dzieci prezentowały poloneza oraz tarantelę, a wierszami i piosenkami uświadomiły wszystkim, że nadszedł czas pożegnania. Po raz ostatni stanęły we wspólnym kole. Symbolicznym gestem pożegnania było rozcięcie więzów między przedszkolakami trzymającymi czerwone różyczki. Potem nastąpił czas podziękowań i pamiątkowych zdjęć. Nie obyło się bez łez i serdecznych uścisków z paniami i przyjaciółmi. Te chwile wszyscy wspominać będą jeszcze długo...

 
Nasz sukces w Konkursie Ekologicznym ,,Zbiórka kartoników po napojach’’ | Drukuj |

16.06.2011

 
 


2011.06.16_konkurs_kartoniki.jpg W Pałacu Młodzieży odbyła się gala podsumowująca różne akcje i konkursy przeprowadzone przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy w roku szkolnym 2010/2011. Wręczanie nagród urozmaicały występy o tematyce ekologicznej.

Nasze przedszkole otrzymało wyróżnienie w konkursie ,,Zbiórka kartoników po napojach’’.

Do tej akcji organizowanej przez WGKiOŚ przy współpracy z Programem REKARTON, realizującym cele zawarte w dobrowolnym porozumieniu na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności, przystąpiły 52 placówki z terenu Bydgoszczy.

 
Występy piecio i sześciolatków na Osiedlowym Festynie Rodzinnym | Drukuj |

12.06.2011

 
 
 
Festyn zorganizowany przez Radę Osiedla LEŚNE w Parku im. Płk. Załuskiego, pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Romana Jasiakiewicza, był sposobnością do zaprezentowania talentów recytatorskich, tanecznych i wokalnych naszych przedszkolaków - najmłodszych mieszkańców osiedla.

Na scenie, w różnorodnych strojach, przy aplauzie publiczności, przedszkolne zespoły ,,Małe Brzdące’’ śpiewały solo, w duecie i zespołowo, a także popisywały się umiejętnościami tanecznymi przed rodzicami i licznie zebranymi mieszkańcami. W nagrodę Przewodnicząca Rady Osiedla p. Alicja Kuklińska wręczyła dzieciom upominki. Osiedlowa zabawa trwała nadal i wszyscy ochoczo uczestniczyli w wielu przygotowanych dla dzieci i dorosłych konkursach i przeróżnych atrakcjach.

 
Wycieczka Grupy IV do Parku Dinozaurów w Solcu Kujawskim | Drukuj |

09.06.2011

 
 
 
 
2011.06.09_jura_park.jpg Mimo trochę kapryśnej aury sześciolatki z uśmiechami na twarzy wsiadły do pociągu o godzinie 8.39 i wyruszyły na dawno już planowaną wycieczkę do JuraParku.
 
Pierwszą atrakcją  był udział w warsztatach plastycznych. Dzieci malowały figurki dinozaurów, poznawały najbardziej znane rodzaje tych wymarłych zwierząt i ich charakterystyczne kolory. Następnie wraz z panią przewodnik udały się na ścieżkę dydaktyczną. To jedna z głównych atrakcji tego magicznego miejsca. Spacer pośród doskonale zrekonstruowanych modeli przeniósł dzieci w zaginiony już świat dinozaurów. Pani przewodnik dostarczyła wielu ciekawych informacji na temat tych  żyjących w erze mezozoicznej gadów, opowiadała też legendy z nimi związane.
 
Kolejną atrakcją wycieczki było zwiedzanie Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha, gdzie dzieci oglądały bogatą kolekcję skamieniałości z różnych okresów w dziejach Ziemi. W oszklonej części budynku muzealnego podziwiały Ogród Zimowy z unikalną roślinnością. Wszystkich zachwycił dwumetrowy wij, praważka, a także włochaty ogromny mamut i szkielet dinozaura. Niestety pogoda nie pozwoliła na zabawy na bogato urządzonym placu zabaw i dzieci pełne wrażeń powróciły do przedszkola.

 
Rejs Grupy III Tramwajem Wodnym | Drukuj |

08.06.2011

 
 
 
  2011.06.08_rejs_gr.iii.jpg
Przedszkolaki miały okazję popłynąć tramwajem ,,Słonecznik II”. Dla wszystkich była to atrakcja, na którą czekali z niecierpliwością. 
 
Gdy grupa dotarła nad rzekę, do brzegu zacumował statek. Kapitan zaprosił wszystkich na wspólną podróż Brdą. Dzieci przywitały się i raźnym krokiem weszły na pokład. Z okien statku można było podziwiać piękne krajobrazy Bydgoszczy.
 
Największą atrakcją był postój w śluzie i odczuwanie wznoszenia i opadania poziomu wody. 

 
Pięciolatki na VII PrzeglądzieTwórczości Dziecięcej | Drukuj |

07.06.2011

 
 


2011.06.07_przegld_twrczoci_dziec.jpg
Przedszkolaki z miejskich placówek przedstawiały swoje umiejętności w Przedszkolu Nr 33.

Nasz zespół zaprezentował taniec "Bara, Bara" połączony z akompaniamentem.
 
Występ zyskał uznanie małych i dorosłych widzów zdobywając I Miejsce. Dzieci otrzymały puchar, pamiątkowy dyplom i upominki.
 
 
 

 
FESTYN RODZINNY | Drukuj |

04.06.2011

 
 
2011.06.04_festyn_rodzinny1.jpg „Przyrodę kochamy, o zdrowie dbamy, aktywnie czas spędzamy” pod takim hasłem odbyła się impreza plenerowa z udziałem obecnych i przyszłych przedszkolaków oraz absolwentów przedszkola i dzieci ze środowiska. Tradycyjnie świętowaliśmy całymi rodzinami ciesząc się wspólnym przebywaniem na świeżym powietrzu, udziałem w grach i zabawach.
 
Dzieci z poszczególnych grup wiekowych prezentowały swoje umiejętności wokalne i taneczne. Swoją kreatywność i umiejętności aktorskie w bajce pt. „Czerwony Kapturek” pokazali  także rodzice. Wspólne tańce, korowody przeplatały się z konkurencjami twórczymi i sprawnościowymi. Jednym z celów spotkania było preferowanie zdrowego i aktywnego trybu życia. Nie brakowało elementów ekologicznych: pochód dzieci i rodziców w przygotowanych strojach zwierząt i roślin, piosenka „Zielony Dinek” zachęcająca palących rodziców do rzucenia szkodliwego nałogu, czy konkurencja „Kwiaty chcą wody”. Rodzice i dzieci mieli okazję tworzyć kreatywny rysunek i kompozycje przestrzenne z kartonów. Tradycyjnie na chętnych czekała loteria fantowa oraz galeria obrazów.

 
Wycieczka do Osieka | Drukuj |

01.06.2011

 
 
 
2011.06.01_wycieczka_do_osieka.jpg
Piecio- i sześciolatki udały się do Muzeum Kultury Ludowej usytuowanego w otoczeniu przyrody, a gromadzącego obiekty architektury ludowej północnej Wielkopolski – Krainy, Pałuk i Puszczy Nadnoteckiej. Obecnie w skansenie znajduje się 25 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego. Są to: zagrody, chałupy, pomieszczenia gospodarcze, remiza, kuźnia, wiatraki, studnia, kapliczki przydrożne. Ich wyposażenie stanowią sprzęty, narzędzia, urządzenia oraz przedmioty codziennego użytku pokazywane w miejscach w jakich występowały i były używane.

Dzieci zwiedziły chałupę i piec chlebowy z Kruszek, w którym to gospodyni pokazywała jak dawniej wyrabiano ciasto drożdżowe i wypiekano rogaliki. Potem udały się do Kościoła z Lasek Wałeckich, gdzie podziwiały wystawę „Ikon polskich”. W chałupie z Boruszyna miały okazję zobaczyć kołowrotek używany do przędzenia lnu. W zagrodzie z Dźwierszna Wlk. podziwiały wygląd dawnej karczmy. Dużą atrakcją była możliwość obserwowania pracy kowala, który w Kuźni z Kamiennika pokazał w jaki sposób rozpalało się ogień w piecu, a następnie kuto podkowy. Dzieci przyglądały się także procesowi ręcznego wyrobu garnków z gliny.


 
««  start « poprz. 71 72 73 74 75 76 77 78 79 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 804 - 814 z 863