Grupa IV w Muzeum Oświaty przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej | Drukuj |

18.04.2011

 
 
 
  2011.04.18_grupa_iv_w__muzeum_owiat.jpg
W sali zbiorów multimedialnych przywitała nas zaprzyjaźniona pani Ewa Bedełek – Kierownik Wydziału Informacyjno- Bibliograficznego. To było już trzecie wspólne spotkanie. Tematem przewodnim była szkoła, ta współczesna i ta z przed wielu, wielu lat. Dzieci wysłuchały w skupieniu kilku wierszy o szkole, klasie, książkach. Pani Ewa przygotowała także zagadki o przyborach szkolnych, po czym sześciolatki  odszukiwały właściwe obrazki i odpowiadające im  napisy.

Następnie dzieci spotkały się z  panem Markiem, który przygotował dwa krótkie filmy animowane. Pierwszy opowiadał  jak nauczyć się słuchać i dobrze wykonywać polecenia – ta umiejętność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w szkole. Drugi film nauczał jak należy radzić sobie w różnych, czasem trudnych szkolnych sytuacjach np. gdy ktoś nas zaczepia, czy wyśmiewa. Każdy człowiek - nawet mały,  powinien znać swoje prawa i powinien wiedzieć do kogo może zwrócić się o pomoc.

 
Teatrzyk pt. „Prawdziwy przyjaciel” w wykonaniu studentek UKW | Drukuj |

15.04.2011

 
 
 
 
Przedstawienie teatralne zaprezentowały studentki III roku pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej odbywające praktykę w 2011.04.15_teatrzyk.jpg naszym przedszkolu. Samodzielnie stworzyły scenariusz bajki, opowiadającej historię szczerej przyjaźni mieszkańców lasu. Przedstawieniu towarzyszył akompaniament muzyki klasycznej.

Była to opowieść o przyjaźni Biedronki i kolorowego Motylka, którym przydarzyła się niemiła przygoda. Podczas pikniku niespodziewanie przerwał im zabawę niemiły Pająk. Motylek bardzo się przestraszył i uciekając wpadł w pobliską pajęczynę. W tej samej chwili Pająk porwał Biedronkę i zaprowadził do swojej kryjówki.
 
Pszczółki zaniepokojone nieobecnością przyjaciół rozpoczęły poszukiwania. Na szczęśliwy trop naprowadzili je Ptaszek i Zajączek. Pomoc okazała także Wiewiórka, która znalazłszy Biedronkę dała burę Pająkowi. Uratowana Biedronka pamiętała o Motylku, który wpadając w pajęczynę uszkodził skrzydełko. Razem odwiedzili Doktora Sowę.
 

 
Gr. IV wSzkole Podstawowej Nr 15 | Drukuj |

11.04.2011

 
 
2011.04.11_gr._iv_w__szkole_podstawowej_nr15.jpg Sześciolatki gościła pani Ania Bielińska, nauczycielka zaprzyjaźnionej klasy III. Na początku lekcji z pomocą wesołej pacynki dzieci poznały zasady zachowania obowiązujące w szkole. Potem szukały podobieństw i różnic między salą w przedszkolu, a salą lekcyjną. Chętne popisywały się znajomością liter, które pani Ania zapisywała pisakiem na tablicy sucho ścieralnej. Następnie wykonywały indywidualnie ćwiczenia graficzne na przygotowanych kartkach.

Tematem lekcji była wiosna i jej zwiastuny. Nauczycielka pochwaliła dzieci, które wymieniały charakterystyczne cechy pory roku, nazywały wiosenne kwiaty oraz ptaki, które przylatują do Polski z ciepłych krajów. Dużą niespodzianką była dla przedszkolaków tablica multimedialna, na której oglądały zdjęcia wcześniej wymienianych roślin i zwierząt.

Na lekcji nie zabrakło również elementów matematyki. Dzieci wyszukiwały spośród wielu figur geometrycznych te określane przez nauczycielkę. Nagrodą za dobrze wykonane zadanie była uśmiechnięta buźka, pojawiająca się na tablicy po prawidłowym wskazaniu figury geometrycznej. Niektóre dzieci, dotykając palcem tablicy kolorowały  gwiazdę i strzałkę. Sześciolatki poznały też inne możliwości wykorzystania  nowoczesnej tablicy. Na zakończenie lekcji pani Ania napisała pisakiem na tablicy „Czekamy na was”, co uświadomiło dzieciom, że już niedługo staną się uczniami tej lub innej szkoły podstawowej. Podziękowały pani nauczycielce za ciekawą lekcję i wręczyły laurkę. Za aktywność dostały w nagrodę kolorowe magnesy.

 
Pięciolatki z Gr. III na happeningu "Pachnąca wiosna na Leśnym" | Drukuj |

08.04.2011

 
 
 
 
2011.04.08_happening.jpg Podczas  happeningu, zorganizowanego z inicjatywy Rady Osiedla Leśne, dorośli mieszkańcy naszego osiedla, uczniowie szkół i przedszkolaki zgłębiali zasady sprawowania opieki nad zwierzętami i pozostawiania po nich czystości w otaczającym środowisku.

Przy aktywnym współudziale m.in. Straży Miejskiej i Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta najmłodsi mieli okazję uczestniczyć w konkursie plastycznym i wyrazić dbałość o swojego pupila. Maluchy chętnie opisywały treść rysunków jak również wypowiadały własne spostrzeżenia na temat troski o czystość otoczenia i sprzątania po czworonogach. 

 Wielką radością dla dzieci było uzyskanie emblematu ,,Najmłodszy Strażnik Miejski .... razem bezpieczniej’’. Każdy mały uczestnik happeningu potrafił  wyjaśnić znaczenie numeru 986.
 

 
Występy teatralne uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 20 | Drukuj |

01. i 08.04.2011

 
 
 
    2011.04.01_wystepy_teatralne.jpg
Dzieci z klasy II i III rozwijające swoje talenty pod kierunkiem nauczycielki Anny Górskiej w Angielskim Kole Teatralnym ,,Mały Szekspir’’, dwukrotnie przedstawiły dla pięcio i szesciolatków teatrzyki w języku angielskim. 

Dzieci przeniosły się do dalekiej Afryki śledząc przygody ,,Małego słoniątka’’, który zamiast trąby miał okrągły nosek i często zadręczał różnymi pytaniami swoich przyjaciół.

Któregoś dnia słonik zastanawiał się co na śniadanie jada krokodyl. Wypytywał o to wszystkich mieszkańców dżungli. W końcu zniecierpliwiony ptak zaprowadził go nad rzekę, gdzie mieszkał krokodyl. Kiedy Słonik zadawał mu pytanie, ten niespodziewanie cap! złapał go za nosek i mocno pociągnął. Nasz bohater zdołał uciec, ale za sprawą zębów krokodyla nosek zamienił się w długa trąbę. Wszystkie zwierzęta śmiały się ze słoniątka, dopóki nie zaobserwowały, że bardzo użyteczna jest owa trąba: można polewać się wodą i odganiać muchy.

 
Grupa V w Niepublicznej Szkole Podstawowej Nr 1 | Drukuj |

31.03.2011

 
 
 
 
2011.03.31_gr_v_do_szkoly.jpg Piecio i sześciolatki zostały zaproszone do szkoły na   „Dzień twórczości”. Miały przyjemność oglądać prace plastyczne dzieci z klasy II, wykonane różnymi technikami plastycznymi, jak również przedstawienie pt. „Bajki samograjki’’ do utworów Jana Brzechwy. W przedstawieniu wykorzystane zostały utwory: „Grzyby”, „Kaczka Dziwaczka”, „Żuk”, „Przyjście lata” oraz piosenki z filmu „Akademia Pana Kleksa”.
 
Uczniowie zaprezentowali także kilka piosenek w języku angielskim m. in. „Have a nice day", „In the Park”, „What are the animals doing?”, ,,Breakfast” oraz wspólny taniec.
 
Przedszkolaki zauważyły, że w szkole panuje równie miła i sympatyczna atmosfera jak w przedszkolu. Już dziś nie mogą doczekać się kolejnego spotkania - tym razem  z uczniami  klasy I - podczas którego poznają atmosferę i klimat typowej lekcji . Ale to już w kwietniu!

 
Spotkanie Gr. IV i V z dr EWĄ PULS | Drukuj |

28.03.2011   

 
 
 
  2011.03.28_spotkanie_z_dr_puls.jpg
Dr Ewa Puls jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, a jednocześnie przewodniczy sekcji młodzieżowej jako koordynator szkolnych kół Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.

Podczas spotkania pod hasłem ,,Bydgoszcz naszą małą ojczyzną’’ dzieci dowiedziały się, że TMMB jest jednym z najstarszych stowarzyszeń tego typu w regionie. Zajmuje się krzewieniem umiłowania naszego miasta, jego tradycji i kultury, tak w regionie  jak i w kraju oraz za granicą. Przedszkolaki próbowały rozszyfrować  logo towarzystwa. Jest to biało-niebieski znak stanowiący połączenie górnej części herbu Bydgoszczy i serca, na którym znajdują się litery TMMB. Dzieci określały symbol serca jako znak miłości i sympatii. Wymieniały m. in. Wyspę Młyńską, Stary Rynek, Myślęcinek,  pomnik króla Kazimierza Wielkiego, jako miejsca bliskie ich sercu.

 
Dzień kolorowy | Drukuj |

25.03.2011

 
 
 
 
2011.03.25_dzien_kolorowy.jpg Już od progu przedszkola witały nas wesołe miny przedszkolaków  gotowych na WIOSENNY POKAZ MODY EKOLOGICZNEJ.
 
Dzieci prezentowały, na przygotowanym wybiegu, swoje stroje wykonane z różnych nieużytków: sukienki, peleryny, czapki z worków, zbroję z puszek, korale, bransoletki z nakrętek od butelek, naszyjniki ze skórek  pomarańczy,.
 
Jak zawsze zadziwiała prostota i zarazem efektywność strojów przygotowanych przez pomysłowych rodziców.
 
Tego dnia swoje talenty aktorskie, taneczne i muzyczne w montażu słowno - muzyczny „O wiośnie” prezentowały koleżankom i kolegom sześciolatki z Gr. IV.  Treści utworów  były wskazaniem dla dzieci, ,,co zrobić, aby żyć w zgodzie w dużej gromadzie’’. Motto brzmiało:
 
„Z tej to opowiastki morał jest dla wszystkich,
Bądź dobry i miły nie tylko dla bliskich”

 
Dzień niebieski | Drukuj |

24.03.2011

 
 
 
  2011.03.24_dzien_niebieski.jpg
W kolejny dzień kolorowego tygodnia wszystkie przedszkolaki wyruszyły w PODRÓŻ W PODNIEBNYCH PRZESTWORZACH. Poranne pogawędki na temat planet, podróżach w kosmos tak bardzo je zainteresowały, że postanowiły wykorzystać swoją wiedzę i fantazję do twórczego działania.

Dzieci z Gr. I malowały to, co można zobaczyć patrząc do góry – czyli chmury. Czterolatki ćwiczyły sprawność manualną wycinając chmury i krople deszczu, a potem postanowiły się trochę rozruszać i udały się w świat twórczej fantazji. Składały również z niebieskiej kartki samoloty aby potem poszybować z nimi w przestworza. Z kolei pięciolatki z  Gr. III malowały przestrzeń kosmiczną i wspólnie skonstruowały dwie wspaniałe rakiety. Swoją niesamowitą wyobraźnię mogły zaprezentować w zabawie z wyimaginowanym przybyszem z kosmosu. Przywitały go zabawą pt. ,,Rakieta", proponowały najrozmaitsze formy kosmicznego języka, za pomocą, którego mogłyby się z nim porozumieć. Dzieci wspólnie z Niebieskoludkiem wybrały się w podróż po nieznanej planecie. Za pomocą ekspresji ruchowej przedstawiały sposób, w jaki się poruszał.

 
Dzień żółty | Drukuj |

23.03.2011

 
 
 
 
 
2011.03.23_dzien_zolty.jpg
,,PODRÓŻE PO AFRYCE’’- to hasło kolejnego dnia.  Dzieci słuchały opowiadań o odległym kontynencie i ogromnej ilości piasku na pustyni. Oglądały ilustracje mieszkających tam zwierząt oraz liczących setki tysięcy lat budowli, zwanych piramidami. Zachwyceni inną przyrodą, kulturą i historią postanowiły wykonać wspólną makietę egipskiego krajobrazu. 

Maluchy z zapałem wypełniały żółtą farbą  duże i gorące słońce, a czterolatki malowały wałeczkiem i pędzelkami plamki  na ciele wysokiej żyrafy. 
 
Pięciolatki z zapałem zabrały się do pomalowania wielbłąda. Pięcio i sześciolatki z Gr. V malując lwa zastanawiały się co by było, gdyby naprawdę miały stanąć oko w oko z królem zwierząt. Sześciolatki z Gr. IV wykonały wielką piramidę. A potem ze wszystkich eksponatów dzieci przy pomocy dorosłych stworzyły wspólną scenerię.

 
Dzień pomarańczowy | Drukuj |

22.03.2011

 

 
 
 
  2011.03.22_dzien_pomaranczowy.jpg
„ŻYJ ZDROWO I NA SPORTOWO” - pod takim hasłem upłynął nam kolejny dzień kolorowego tygodnia. Z niecierpliwością przedszkolacy czekali na znanego bydgoskiego sportowca i ultramaratończyka pana Andrzeja Urbaniaka reprezentującego ,,Zawiszę’’ i TKKF Skalny Fordon.

Pan Andrzej specjalizuje się w najdłuższych biegach i  przywiózł ze sobą mnóstwo zdobytych  medali oraz puchary. Sportowiec opowiadał o codziennych kilkugodzinnych treningach, o tym jak np. reprezentował Polskę w Mistrzostwach Świata w biegu dobowym w Korei Południowej. O tym jak przebiegł przez całą Polskę od Zakopanego do Gdyni, o zawodach Grecji i na mroźnej  Syberii i o nieskończonej ilości innych przebytych kilometrów.

Sportowiec zachęcał dzieci do zdrowego trybu życia i uprawiania sportu. Podczas mini treningu pod okiem fachowca przedszkolaki z wielką ochotą sprawdzali własną sprawność sportową. Wytrwale naśladowali rozciąganie mięśni nóg, bieg, przysiady, czołganie, skoki, wymachy rąk, a nawet pompki i wiele jeszcze innych ćwiczeń. Wysiłek był ogromny, a radość z wykonywanych ćwiczeń jeszcze większa. A potem można było oglądać i dotykać medale zdobyte nie tylko w Polsce, ale np. za ukończenie VII Lodowego Maratonu Syberyjskiego.

 
««  start « poprz. 71 72 73 74 75 76 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 793 - 803 z 829