Wycieczka do Kozielca - Gr. II | Drukuj |

18.05.2018

 
 
 
2018-05-18_kozielecgr2_74 - kopia.jpg
W Edukacyjnej Zagrodzie Wiejskiej czekały na 3 i 4- latki panie przewodniczki: Ala i Kasia. Na początku przedszkolaki poznawały różne zioła rosnące naturalnie i zasiane na rabatkach (pokrzywę, czarny bez, jaskółcze ziele, rozmaryn, bazylię, tymianek itp.), usłyszały o ich walorach leczniczych i smakowych. W „Ziołowni” zobaczyły wiele ziół i zbóż zebranych i wysuszonych przez skrzaty zamieszkujące mały domek. Tam wąchały miętę i zasadziły jej małe sadzonki, które zabrały do domu. W Betlejemce, pomieszczeniu dla zwierząt, obserwowały i karmiły (przezwyciężając strach) marchewką i kapustą osła Olego, lamę Felka, owieczkę Milutkę, kozy Melę i Krzysię, Królika Filipa oraz świniaka Stefanka. Potem było zwiedzanie dawnej Chaty Kujawskiej. Stare meble, sprzęty gospodarstwa domowego oraz zabawki zaciekawiły wszystkich. Przyszedł czas na poczęstunek: ziołową herbatkę, smacznymi, zdrowymi marchewkami, pysznymi bułkami oraz łakociami przywiezionymi w plecaku. Posileni bawili się w dawnych gospodarzy. Namydlali szmatki, prali je na tarkach, płukali w czystej wodzie i wieszali na sznurku. Dzieci nosiły nosidłami wiaderka, doiły krowę. Za wykonanie prac czekała przejażdżka wozem po okolicznych polach i łąkach. Po powrocie oglądały małe kaczuszki i kurczątka, robiły saszetki zapachowe i zbierały jajka do koszyków. Pobyt na wsi na długo zapadnie w pamięci naszych przedszkolaków, dzięki atrakcyjnym i różnorodnym zajęciom prowadzonym przez miłe panie, za co bardzo dziękujemy.


 
Wycieczka do Kozielca.Warsztaty „Zobacz jak wiosna w zagrodzie jest radosna” – Gr. III | Drukuj |

18.05.2018

 
 
 
Pięciolatków powitały panie: Alicja Ożóg i Katarzyna Burczyńska oraz spacerująca po obejściu gąska Balbinka. Dzieci rozpoczęły warsztaty od oglądania zwierząt w zagrodzie. Samodzielnie karmiły królika Filipa, kozę Melę, lamę Felusia, osiołka Oliego i świniaka Stefana. Było to ciekawe doświadczenie, gdyż niektórzy po raz pierwszy widzieli te zwierzęta na żywo. W Izbie Kujawskiej dzieci obserwowały jak wyglądały pomieszczenia 100 lat temu. Zgromadzone sprzęty można było dotknąć i usiąść na nich, a także pobawić się dawnymi drewnianymi zabawkami. Potem pięciolatki poznawały rośliny z łąk i pól. W specjalnej izbie w otoczeniu suszonych ziół, kwiatów i ogromnej ilości słoików z darami przyrody, samodzielnie, ale zgodnie z instrukcją p. Alicji sadziły rozsady mięty. Był też czas na zdrowy poczęstunek herbatami ziołowymi i przekąskami warzywnymi. Następnie odbył się przejazd wozem po kozielskich łąkach i polach. Po powrocie wiele radości sprawiła wszystkim zabawa w praczki i pranie na tarkach oraz dojenie krowy. W dużej sali, urządzonej w stylu folkloru wiejskiego, dzieci wykonały ziołowe woreczki zapachowe. Było jeszcze podziwianie małych kaczuszek i kurczaczków oraz szukanie pochowanych na terenie zagrody jajek. Dla wycieczkowiczów była to niezapomniana wyprawa, która stworzyła im okazję do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez eksperymentowanie, obserwowanie i odkrywanie.
2018-05-18_kozielec_32 - kopia.jpg


 
Wycieczka do JuraParku w Solcu Kujawskim- Gr. V | Drukuj |

17.05.2018

 
 
 
2018-05-17_jurapark_20 - kopia.jpg
Wędrując ścieżką dydaktyczną z przewodnikiem, dzieci oglądały modele dinozaurów i słuchały opowieści o życiu tych zwierząt. Na warsztatach malowały płaskorzeźby dinozaurów. Kolejnym punktem wędrówki było Muzeum, gdzie mogły zobaczyć niezwykłą kolekcję skamieniałości, zgłębić tajniki 500 milionów lat ewolucji życia na Ziemi. Potem udały się na seans filmowy by poznać przygody małego dinozaura. W nowoczesnym obiekcie typu 5D, prócz trójwymiarowego obrazu przedszkolaki doznały także wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych. Efekty te pozwoliły dzieciom przemienić się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie. Nie zabrakło również dobrej zabawy na placu zabaw, gdzie skorzystały ze zgromadzonego tam sprzętu oraz bawiły się w paleontologów, odkopując szkielety wymarłych zwierząt.


 
Poranek z folklorem „W malowanej skrzyni, czyli piękna nasza Polska cała"- Gr. III, IV i V | Drukuj |

15.05.2018

 
 
 
Przedszkolaki podziwiały wielobarwne widowisko zaprezentowane na scenie Kinoteatru klubu IWSZ przy ul. Dwernickiego. Podczas audycji folklorystycznej dzieci poznały pieśni i tańce wybranych regionów w wykonaniu kapeli, grup dziecięcych i młodzieżowych Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”. Zaprezentowano pięć tańców narodowych: krakowiaka, poloneza kujawskiego, oberka i mazurka w charakterystycznych strojach. Dzieci poznały kontusz czyli strój krakowski, strój sieradzki oraz kujawski w wersji dla młodszych i dorosłych. Poznały również zabawy dziecięce regionu kujawskiego „Owczarz” i „Czarna kura” . Zabawom towarzyszyły przyśpiewki ludowe. Tekst był interesujący ze względu na ludową gwarę. Barwne stroje, skoczna muzyka i taniec wprawiły uczestników w zachwyt i radosny nastrój. Zespoły pokazały jak poprzez muzykę, taniec i śpiew, kultywują polskie tradycje i budują nasze poczucie narodowej tożsamości.
2018-05-15_poranek_z_folklorem_21 - kopia.jpg


 
Teatrzyk pt. „Cisza” | Drukuj |

14.05.2018

 
 
 
2018-05-14_teatrzyk_10 - kopia.jpg
Aktorzy z Teatru Moralitet zaprezentowali przedstawienie podczas, którego dzieci poznały Misia Zdzisia, Krasnala Hrabię oraz Zajączka Tośka. Wycinka drzew w lesie, szum przejeżdżających samochodów oraz śmieci zostawiane przez ludzi spowodowały, że większość zwierząt oraz ptaków wyprowadziło się z lasu. Misiu wraz z Krasnalem zastanawiali się, co można by zrobić, aby w lesie znów zapanowała cisza. Nie chcieli się wyprowadzać, bo przecież las to ich dom. Misiu postanowił poprosić o pomoc Zajączka Tośka. Jednak Krasnal nie chciał się zgodzić, gdyż uważał, że Zajączek jest niegrzeczny, przezywa inne zwierzęta i są przez niego tylko same kłopoty. Kiedy Misiu został sam – przyszedł Zajączek. Z początku Zdzisiu nie chciał z nim rozmawiać, bo nie chciał się zadawać z kimś, kogo nikt nie lubi. Zajączkowi zrobiło się trochę przykro z tego powodu. Większość mieszkańców już się wyprowadziła – nie chciał stracić kolejnych przyjaciół. Postanowił poprawić swoje zachowanie. Przeprosił Misia i obiecał, że będzie już miły dla wszystkich. Wymyślił także, co trzeba zrobić, aby w lesie znów było cicho i czysto. Pozbierał wszystkie śmieci, posegregował je do odpowiednich pojemników. Kiedy było posprzątane, wtedy okazało się, że do lasu wróciła „cisza”. Wszyscy – nawet nasze przedszkolaki bardzo się ucieszyły i obiecały, że nie będą niszczyć drzew, zostawiać w lesie śmieci ani hałasować. A trzej bohaterowie żyli już zawsze w zgodzie. To była bardzo pouczająca dla wszystkich historia. 


 
Zajęcia w CWZS „Zawisza”- Gr. IV | Drukuj |

11.05.2018

 
 
 
W ramach Ogólnopolskiego programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka „Aktywne dziecko- mądre dziecko” oraz programu innowacyjnego „Dużo ruchu dla maluchów” dzieci zwiedzały obiekty Kompleksu Sportowego „Zawisza”. Jako przyszli sportowcy poznały najlepsze warunki do treningu, aby w przyszłości osiągać sukcesy i zdobyć miejsca na podium. Obserwowały trening młodych piłkarzy- uczniów klasy 6. Rozmawiały z trenerem o własnych zainteresowaniach sportem, demonstrowały ulubione ćwiczenia. Biegały, przyglądały się skokom przez skrzynię, ćwiczeniom na grzybku, możliwościom akrobatycznym starszych kolegów. Oglądały puchary. Największą radość sprawiła przedszkolakom zabawa w basenie z gąbkami.
2018-05-11_zawisza_10 - kopia.jpg


 
Zajęcia wSzkole Podstawowej Nr 15 - Gr. IV | Drukuj |

08.05.2018

 
 
 
2018-05-08_zajecia_w_sp15_1 - kopia.jpg
Przyszli uczniowie usiedli w ławkach i uczestniczyli w lekcji języka polskiego, której temat brzmiał: „Utrwalenie litery a”. Pierwszaki wraz z nauczycielką Małgorzatą Bulman-Goździcką zaznajomiły przedszkolaków z podręcznikami i przyborami szkolnymi. Po wysłuchaniu wiersza "Inicjały Adama" sześciolatki podchodziły kolejno do interaktywnej tablicy, głoskowały, łączyły obrazek z usłyszanym słowem, układały puzzle ananasa, rozwiązywały krzyżówkę, a w kartach pracy szukały 10 różnic między dwoma obrazkami. Na prawdziwej lekcji przydała się zasada Sokratesa znana przedszkolakom: „Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili."


 
Sukces Niny w XXVIII Edycji Ogólnopolskiego konkursu plastycznego„Bory Tucholskie w oczach dziecka | Drukuj |

28.04.2018

 
 
 
Na konkurs, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Osiu, nadesłano 898 prac z 49 placówek. Nagrodzono 116. Wśród laureatów znalazła się Nina Lewandowska zdobywając I miejsce w kategorii rysunek. Uczestniczyła z rodziną w uroczystej gali finałowej konkursu. Otrzymała dyplom i piękną ekologiczną książkę. Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!
2018-04-28_bory_2 - kopia.jpg


 
Wiosenne prace hodowlane, obserwacje i zabawy - Gr. I | Drukuj |

26.04.2018

 
 
 
2018-04-26_wiosenne_prace_1 - kopia.jpg
Najmłodsze przedszkolaki przyniosły zioła: bazylię, pietruszkę, kolendrę, oregano. Obserwowały je, poznały ich zapach, a nawet smak. Dowiedziały się o ich zdrowotnych właściwościach. Upiększyły doniczki ziół ozdobnymi osłonkami i umieściły w kąciku przyrody. Potem przyglądały się korzeniowi pietruszki, cebuli, ziarnom fasoli i grochu. Po ustaleniu, że jednym z czynników ważnych dla wzrostu roślin jest ziemia, przystąpiły do ich posadzenia. Dowiedziały się, że ważnym elementem jest woda, dlatego podlały swoją hodowlę. Trzecim ważnym czynnikiem jest słońce, więc ustaliły, że najlepiej będzie ustawić korytka przy oknie, bo tam jest jasno i ciepło. Codziennie z ciekawością oglądały swoją hodowlę wyczekując na efekty wzrostu. Pamiętały o podlewaniu. Dużą radość i satysfakcję sprawił widok rosnącego szczypiorku oraz pnących się w górę łodyg fasoli i grochu. Podczas zabaw na terenie ogrodu przedszkolnego z zainteresowaniem obserwowały zmiany zachodzące wiosną w przyrodzie. Widok kwitnących kwiatów, kwitnących krzaków forsycji, wyrastających z ziemi liści wprawiał dzieci w bardzo radosny nastrój. Z chęcią spędzają czas na świeżym powietrzu bawiąc się i biegając.


 
Spotkania z babciami w Klubie Czytających Rodziców - Gr. IV | Drukuj |

24.04.2018

 
 
 
Dzieci gościły p. Dorotę Piekut - babcię Kamila, p. Wandę Grygowską - babcię Rocha oraz panie: Barbarę Munczkowską i Annę Rudnik - babcie Aliny. Pani Dorota przypomniała przedszkolakom bajkę „Kopciuszek” oraz książkę „Misio uczy dobrych manier”. Dzieci utrwalały zasady zachowania się w autobusie, w kinie i na podwórku. Przypomniały o zachowaniu się podczas spotkania z nieznajomym. Wymieniły telefony alarmowe. Pani Wanda czytała wiersz W. Badalskiej ,, O co prosi las? ” zachęcając do zastanowienia się, jak ważna jest troska o przyrodę i by nie zaśmiecać środowiska. Dzieci wymieniały znane zwierzęta leśne: dziki, wiewiórki, dzięcioły, jelenie, sarny. Słuchając o ,,Zwyczajach sarenek” dowiedziały się, że zimą żyją one w stadach, na wiosnę są samotnikami, w maju matki rodzą koźlęta, a ojcowie walczą o najlepsze terytoria. Pani Basia i pani Ania czytały bajki ze zbioru „Pałac bajek”. Dziękujemy kochanym babciom, za pomoc w edukacji wnucząt.
2018-04-24_spotkanie_babcie_32 - kopia.jpg


 
Zajęcia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej | Drukuj |

23.04.2018

 
 
 
2018-04-23_specjalny_osrodek_55 - kopia.jpg
Wizyta w ośrodku, z okazji Drzwi Otwartych, zaczęła się spotkaniem z panią Olą, która zaprosiła przedszkolaków do zabawy przy piosence o wiośnie. Dzieci tańczyły wcielając się w role żabek, motyli i mrówek. Następnie przeszły do auli, gdzie powitały ich panie: Małgosia, Angelika i Marta, i zaprosiły do zabaw pozwalających doświadczyć, jak czują się osoby mające poważne wady wzroku. Zadaniem dzieci było dotykać się z kolegą różnymi częściami ciała, ubrać się z zasłoniętymi oczami, przejść po różnym podłożu w asyście kolegi przewodnika. Wiele zabawnych chwil dzieci przeżyły grając w Goalball. Doświadczyły jak trudno złapać piłkę z zasłoniętymi oczami. Kolejna zabawa polegała na ułożeniu, przy pomocy słomki, czarnych kropek na tabliczkach z alfabetem Braille`a. W miasteczku Bezpiecznego Bohatera, dzieci z zasłoniętymi oczami musiały pokonać przejście dla pieszych, co wcale nie było łatwe. Kolejną atrakcją było „kierowanie” autobusem. Każdy przedszkolak miał także możliwość przemiany nie do poznania. Wolontariusze: Patryk i Kasia malowali chętnym dzieciom twarze w zabawne wzorki. Serdecznie dziękujemy pracownikom ośrodka za bardzo ciekawe i pouczające zajęcia.


 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 23 - 33 z 918