Koncert „I znów zakwitły jabłonie” - Gr. I -V | Drukuj |

27.05.2019

 
 
 
2019-05-27_koncert_18 - kopia.jpg
Po przywitaniu się z dziećmi piosenką „Do re, mi, fa, sol, la, si, do - wszystkie nutki z nami idą” pani Ada zaprosiła do wysłuchania utworu z opery „Aida” Giuseppe Verdiego. Gdy grała na pianinie okazało się, że słychać jeszcze inny instrument, ale dzieci nie widziały go, jak i grającej na nim osoby. Kiedy muzyka ucichła starszacy od razu odgadli, że to trąbka. Pojawił się pan Łukasz i rzeczywiście trzymał w ręce małą trąbkę. Pani Ada zażartowała, że to taka „Kinder trąbka”. Po wyjaśnieniu z jakich elementów jest zbudowana i co trzeba robić aby na niej grać, pan Łukasz zagrał muzykę do marszu, a potem Hejnał Mariacki. Pani Ada przedstawiła kolejnego gościa, pana Wiesława w pięknym stroju krakowskim. Zatańczył krakowiaka i zaprosił wszystkie dzieci do naśladowania figur, np. kroku nazywanego „kulawy”, czy „krzesany”. Okazało się, że to wcale nie takie łatwe. Przy dźwiękach pianina i trąbki przedszkolaki wykonały na marakasach i dzwonkach akompaniament do piosenki „Krakowiaczek jeden”. 


 
Zajęcia kulinarne w Manufakturze Słodyczy ,,Karmelowa Kraina” - Gr. III | Drukuj |

24.05.2019

 
 
 
Przedszkolaki odwiedziły zakład ręcznej produkcji słodyczy, miejsce wypełnione cukierkami, lizakami w różnym kształcie i kolorze. Poznały zawód karmelarza, dowiedziały się z czego powstają naturalne barwniki (czerwony z buraka ćwikłowego, pomarańczowy z marchewki, a czarny z węgla roślinnego). Powąchały aromat truskawkowy. Obserwowały zamianę karmelu żółtego w biały dzięki dużemu, metalowemu hakowi i wypowiadaniu zaklęcia ,, Hokus, pokus, czary mary, niech z żółtego będzie biały”. Śledziły zmianę karmelu żółtego w czerwony przez dodanie czerwonego barwnika. Samodzielnie formowały lizaka, do którego wykorzystano karmel o temperaturze 1400C. W miarę stygnięcia substancji dzieci wykonywało lizaka z przestudzonej karmelowej masy. Toczyły wałeczek, a następnie zwijały go w ślimaka, spłaszczały dłońmi i nadziewały na patyk. Gotowego lizaka zabrały do domu. Niektóre ,,łasuchy” nie mogły doczekać się możliwości skosztowania i już w trakcie tworzenia próbowały lizać. Wszystkim spodobało się zajęcie i chętnie wrócą tu, by samodzielnie wykonać czekoladę.
2019-05-24_manufaktura_29 — kopia.jpg


 
Zajęcia z origami w Klubie Seniora - Gr. IV | Drukuj |

24.05.2019

 
 
 
2019-05-24_origami_16 — kopia.jpg
Sześciolatki zostały zaproszone przez panią Elżbietę Dudziak - mamę Krysi, aby wykonać niespodziankę dla mam. Ze sztuką składania papieru zapoznali dzieci pani Danusia i pan Marek. Przedszkolaki dowiedziały się, że origami powstało dawno temu i stanowiło bardzo ważny element obyczajów i kultury ludów Dalekiego Wschodu. Podczas zajęć wykonały rybkę techniką składania papieru z trójkąta. Pan Marek bardzo dokładnie instruował jak należy składać papier. Wszyscy byli bardzo skupieni na swojej pracy oraz na tym, co pokazuje osoba prowadząca. Wymagało to ogromnej koncentracji. Z niewielką pomocą seniorów powstały papierowe arcydzieła. Sztuka ta pomogła stworzyć atmosferę aktywności twórczej, dokładności i precyzji manualnej. Dała dzieciom wiele radości i satysfakcji oraz poczucie sukcesu. Dzieci podziękowały wręczając wykonane w przedszkolu drzewo z rączkami i otrzymały upominki - zielone żabki. Dziękujemy za miłe pokoleniowe spotkanie. 


 
Uroczysta Gala podsumowująca akcję „Bydgoszcz czyta Małemu Misiowi” - Gr. V | Drukuj |

24.05.2019

 
 
W tegorocznej akcji „Bydgoszcz czyta Małemu Misiowi” wzięło udział 21 bydgoskich przedszkoli. Miś z przedszkola, któremu dzieci nadały imię, wędrował z Dzienniczkiem Podróży do kolejnych placówek, gdzie słuchał wspólnie z przedszkolakami pięknych bajek. Każda placówka dokonywała wpisu do Dzienniczka, a dzieci podpisywały się odciskiem paluszka. Sześciolatki wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Mały Miś zwiedza Bydgoszcz”. Na uroczystej Gali podsumowującej akcję dzieci obejrzały wszystkie misie biorące udział w kampanii. Każde przedszkole zaprezentowało uczestnikom krótki program artystyczny. Były wiersze piosenki oraz tańce. Zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za prace plastyczne dzieciom, a nauczycielom za samodzielnie zaprojektowanego i wykonanego misia. Piękna uroczystość pokazała, że dla dobra dzieci można efektywnie połączyć siły.
2019-05-24_gala_2 — kopia.jpg


 
Festiwal Nauki w Bydgoskiej Szkole Wyższej - Gr. V | Drukuj |

23.05.2019

 
 
 
2019-05-23_festiwalnauki_bsw_10 — kopia.jpg
Kolejną przygodę z Festiwalem przedszkolaki rozpoczęły warsztatami „Stoi na stacji lokomotywa… czyli historia pewnego parowozu”, podczas których poznały różnego rodzaju lokomotywy, parowozy, elektrowozy. Oglądały prawdziwy parowóz, znajdujący się przy Bydgoskiej Szkole Wyższej. Następnie udały się na zajęcia „Zumba Kids & Junior”. Muzyka w połączeniu z dobrą zabawą i gimnastyką, sprawiła, że dzieci nie mogły oderwać się od parkietu. Na stoisku Ligii Obrony Kraju „Wataha” ogladały repliki broni oraz sprzętu militarnego. Podczas wykładu na temat „Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko” wysłuchały pogadanki o zagrożeniach, jakie wynikają z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych. Na zakończenie przedszkolaki udały się na Kreatywne warsztaty Slime, podczas których tworzyły własne slime ozdabiając ją według własnego pomysłu. Po takiej ilości ciekawych propozycji Bydgoskiego Festiwalu Nauki można złapać „bakcyla nauki”. Dziękujemy!!!


 
X Bydgoski Festiwal Nauki wUniwersytecie Kazimierza Wielkiego - Gr. V | Drukuj |

22.05.2019

 
 
 
Przedszkolaki na stoisku „Bezpieczeństwo na drodze” miały okazję zajrzeć do mobilnego pojazdu monitoringu, który wykorzystywany jest na różnego rodzaju imprezach plenerowych. Poznały też techniki kryminalistyczne, które pomagają wykryć sprawców przestępstw. Opiekun psa tropiącego Harego opowiadał o swojej służbie. Przedszkolaki miały także okazję pobawić się w miasteczku ruchu drogowego. Kolejnym ciekawym miejscem było stoisko służb więziennych, gdzie poznały tajniki trudnej pracy strażników więziennych. Mogły obejrzeć wyposażenie pomocne w pracy strażników, a także wytwory prac więźniów. Na stoisko promującym Muzeum Wodociągów dzieci oglądały ciekawe zabytki techniki, elementy historycznych sieci wodociągowych. Poznały historię rozwoju wodociągów i kanalizacji w Bydgoszczy. 
2019-05-22_festiwalnauki_gr3_gr5_5 — kopia.jpg


 
Bydgoski Festiwal Naukina UKW – Gr. IV | Drukuj |

22.05.2019

 
 
 
2019-05-22_festiwalnauki_19 — kopia.jpg
Uczestnicy Festiwalu pt.„ Złap bakcyla nauki” mogli się przekonać jak bardzo inspirująca i fascynująca jest nauka. Przedszkolaki przed budynkiem UKW swoją przygodę z bakcylem rozpoczęli zdobywając wiadomości i poznając umiejętności Policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji. Sześciolatki zobaczyły sprzęt i podstawowe narzędzia do badań kryminalistycznych. Wszystkie dzieci zostały poddane identyfikacji właściciela śladu, tzw. zdjęciu odcisków palców. Poznały umiejętności psa wykrywającego materiały wybuchowe i narkotyki. Dużym zainteresowaniem cieszyło się policyjne Mobilne Centrum Monitoringu. Uwagę przykuło stoisko Muzeum Wodociągów z ogromnym kranem i wiadrem, przy którym wszyscy poczuli się jak krasnoludki. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej zademonstrował sposoby obezwładniania przestępców. Dzieci z zaangażowaniem odgrywały scenki niemal jak z filmu. Dziękujemy organizatorom festiwalu za sporą dawkę wiedzy, którą wynieśliśmy z warsztatów oraz wspaniałą zabawę. 


 
Festyn Rodzinny Rady Osiedla Leśne - Gr. IV i V | Drukuj |

19.05.2019

 
 
 
Na Festynie organizowanym przez Radę Osiedla Leśne oraz Spółdzielnię Mieszkaniową Budowlani było bardzo dużo atrakcji, konkursów oraz tańców. Nasze starszaki zaprezentowały zgromadzonym uczestnikom imprezy piosenki, tańce oraz recytację wierszy. Za piękny występ zebrały gromkie brawa. Organizatorzy zatroszczyli się o upominki dla wszystkich dzieci.
2019-05-19_festyn_11 — kopia.jpg


 
Zajęcia edukacyjne „Oszczędzamy energię” - Gr. IV | Drukuj |

17.05.2019

 
 
2019-05-17_edukacyjne_1 — kopia.jpg
Sześciolatki dowiedziały się co to jest energia. Poznały odnawialne i nie odnawialne źródła energii. Zaznajomiły się ze sposobami oszczędzania energii takimi jak: wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne lub ledowe, zakup sprzętu elektrycznego o wysokiej klasie energooszczędności, wyłączanie światła po opuszczeniu pokoju, otwieranie okien przy wyłączonym grzejniku, gotowanie wody na herbatę w ilość potrzebnej w danej chwili itp. Poznały także sytuacje zagrażające bezpieczeństwu wynikające z samowolnego korzystania z urządzeń elektrycznych. Zagadnienia miały na celu wykształcenie u dzieci postawy proekologicznej oraz energooszczędności.


 
Wycieczka do Wiejskiego Gospodarstwa Edukacyjnego BabaLuda - Gr. V | Drukuj |

16.05.2019

 
 
 
Bardzo dużo atrakcji czekało na dzieci w BabaLudzie. Przedszkolaki obejrzały eksponaty zgromadzone w stodole, a były wśród nich narzędzia wykorzystywane dawniej w gospodarstwie. Była to masielnica, piec chlebowy, czajnik używany na kuchni z fajerkami, żelazko z duszą i wiele innych. Oczywiście największą atrakcją były zwierzęta: kozy, alpaki, świnka, owce. Każdy mógł samodzielnie nakarmić kozę jabłkami, które są jej przysmakiem. Przedszkolaki dowiedziały się skąd można pozyskać wełnę potrzebną do wykonania czapeczki lub innych części garderoby. Samodzielnie wyczesywały runo owcze, a także przędły włóczkę na kołowrotku. Samodzielnie wykonały baranka. Miały okazję wydoić kozę, a także nakarmić małą owieczkę przy pomocy butelki. 
2019-05-16_wycieczkababaluda_16 — kopia.jpg


 
Wycieczka do Skłudzewa - Gr. IV | Drukuj |

07.05.2019

 
 
 
2019-05-07_wycieczka_gr4_15 — kopia.jpg
Gospodarz Fundacji Piękniejszego Świata pan Leszek Warmbier powitał sześciolatków chlebem i powidłami z jabłek. Poprzez własne opowieści wprowadził przedszkolaków w niezwykłą atmosferę tego miejsca. Podczas zajęć terenowych, wykorzystując własną wyobraźnię i wsłuchując się w otaczającą przyrodę, dzieci rysowały wybrane drzewo dostrzegając piękno natury. Wyruszyły w poszukiwaniu śladów saren, zajęcy i lisów podziwiając okolice parku, gdzie odbyły się niezwykłe zawody sportowe. Potem przyszedł czas na ucztę przy ognisku. Samodzielnie upieczone kiełbaski bardzo smakowały po fizycznym wysiłku. Na warsztatach plastycznych przedszkolaki malowały na tkaninie. Projektując koszulki tworzyły abstrakcyjne kompozycje ukazujące różne układy i harmonijne barwy oraz ptaki, zwierzęta i owady. Każda praca okazała się wyjątkowa i niepowtarzalna. Była to inspirująca i pełna przeżyć edukacyjna wyprawa, która pozostanie zapewne na długo w pamięci.


 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 12 - 22 z 1023