Koncert Flamenco - 'Gorąca Hiszpania'

06.02.2012

 
 
 
 

Koncert Flamenco

Poznając kulturę kolejnego europejskiego kraju, przedszkolaki miały okazję podziwiać tradycyjny hiszpański taniec flamenco.

Flamenco jest zjawiskiem kulturowym obejmującym muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Jego tradycja pochodzi z Andaluzji – regionu południowej Hiszpanii. W kulturze flamenco, na całym świecie, występuje aż 60 odmian tego tańca.

Tancerki, w pięknych strojach: szerokich, kolorowych falbaniastych spódnicach, prezentowały w parze m. in. flamenco Sevillanas. Rytm wybijały za pomocą kastanietów, a także przez uderzanie dłońmi (klaskanie) i pstrykanie palcami.

 

Prawdziwe emocje wzbudziła królowa tańca flamenco – bulerias. W tym niezwykłym tańcu ciało artystki stało się „instrumentem perkusyjnym”, w którym brały udział wszystkie jego części: od głowy aż po stopy tancerki, a dokładnie jej buty. Te właśnie wzbudziły największą ciekawość dzieci. Z zainteresowaniem śledziły jak specjalne buty z podeszwą podkutą metalową podkładką, (w której jest aż 100 gwoździ!) wystukują najprzeróżniejsze rytmy.

Tańcom towarzyszyły gorące dźwięki z gitary zwanej „rumba gitara”. Dzieci zapoznały się z tym instrumentem wytwarzanym z drewna cyprysowego oraz ciekawym sposobem gry. Obserwowały efekty jednoczesnego uderzania w struny i pukania na przemian otwartą i zamkniętą dłonią w obudowę gitary.

Wielką frajdę sprawiła przedszkolakom możliwość poćwiczenia flamenco z wachlarzami zwanymi abanico oraz próby wystukiwania dźwięku kastanietami. Żywe, szybkie i zadziorne rytmy porywały dzieci do ruchu.
 
Zapraszamy do galerii.
 
 
 
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
» Wyślij komentarz
Email (nie będzie widoczny)
Imię / Nazwa użytkownika
Tytuł komentarza
Komentarz
 podmiana znaków
Captcha Image Nieczytelne cyfry? Wczytaj jeszcze raz.