Koncert „Krakowiaczek jeden…” Gr. I – V

28.05.2018

 
 
 
2018-05-28_krakowiaczek_10 - kopia.jpg
Pani Ada zaprosiła przedszkolaków do śpiewu znanej i lubianej piosenki „Do, re, mi …”. Zwróciła uwagę na białe i czarne klawisze pianina. Pan Kamil zademonstrował akordeon, nietuzinkowy instrument, który w odróżnieniu od pianina posiadał białe i czarne guziki. Opowiedział i pokazał, że obie klawiatury instrumentu łączy miech, którego składanie i rozkładanie wywołuje przepływ powietrza poruszającego umieszczone wewnątrz stroiki. Akordeon przytrzymują na ramionach muzyka specjalne pasy. Przy akompaniamencie muzyki na scenie koncertowej pojawił się ubrany w strój krakowski pan Wiesław. Zatańczył żywiołowego krakowiaka, polski taniec ludowy wywodzący się z okolic Krakowa, zaliczany do polskich tańców narodowych. Dzieci obserwowały prezentowane kroki i figury taneczne. Dowiedziały się co to jest cwał, krzesany, hołubce, kulawy oraz drobna kaszka. Poznały także elementy stroju krakowskiego oraz legendę o hejnale mariackim. Mali słuchacze śpiewali z gośćmi pieśń patriotyczną „Płynie Wisła, płynie” oraz „Hej na krakowskim rynku”. Dzieci czerpały z muzyki oraz tańca radość i zadowolenie. Przekonały się, że polska muzyka ludowa jest im bardzo bliska.

Zapraszamy do galerii.
 
 
» Brak komentarzy
Nie ma tu jeszcze komentarzy.
» Wyślij komentarz
Email (nie będzie widoczny)
Imię / Nazwa użytkownika
Tytuł komentarza
Komentarz
 podmiana znaków
Captcha Image Nieczytelne cyfry? Wczytaj jeszcze raz.