Wycieczka edukacyjna do Muzeum Mydła i Historii Brudu - Gr. I

10.05.2017

2017_05_10_muzeum_27 — kopia.jpg
Czterolatki rozpoczęły swoją wędrówkę od warsztatów mydlanych. Pod fachowym okiem pań laborantek każdy wlał pachnący płyn do foremek i zaprojektował własne pachnące mydełko wg ścisłej receptury. Wędrując po muzeum dzieci poznały historię produkcji mydła oraz różne, czasem bardzo dziwne i zaskakujące, sposoby radzenia sobie z brudem i utrzymaniem higieny ciała. W średniowiecznej łaźni, miały okazję wypróbować starożytną „drapaczkę do brudu” i wejść do wielkiej drewnianej balii. W innym pomieszczeniu zobaczyły pierwsze matryce do wyciskania mydeł, a także tajemniczą przenośną pufę i prysznic z XIX wieku. Z zaciekawieniem oglądały przedmioty służące do prania w ubiegłych stuleciach: tarki, balie, stuletnie wanny, kijanki do bicia bielizny. Zobaczyły dawną pralkę „Franię” oraz popularne w latach siedemdziesiątych proszki do prania oraz mydełko dla dzieci i niemowląt „Jacek i Agatka”. Z ciekawej podróży w czasie, dzieci przywiozły wykonane przez siebie kolorowe i pachnące mydełka.

Zapraszamy do galerii  .